A A+ A++

Pierwsza sesja nowego tygodnia handlowego przyniosła podwyższoną zmienność i pogłębienie przeceny na światowych parkietach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły sesję lukami spadkowymi. Niemniej już w pierwszej godzinie można było obserwować odpowiedź ze strony kupujących, a wzrosty były kontynuowane do godziny 15:30. Po wejściu na rynek inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, inicjatywę ponownie przyjęła podaż, przez co zamknięcie w Europie było “czerwone”.

Niemiecki DAX stracił podczas dzisiejszej sesji około 2%, francuski CAC40 przecenił się 1,3%, a londyński FTSE 100 zamknął dzień 0,4% niżej. Pozytywnie na tle zagranicznych indeksów zaprezentował się nasz polski WIG20, który zdołał zakończyć sesję 0,84% wyżej. Patrząc na poszczególne komponenty z indeksu dwudziestu największych spółek na GPW, najlepiej radził sobie sektor energetyczny, a najmocniej zyskały akcje PGNiG, gdzie ruch wyniósł 6,15%. Z kolei sporą, ponad 4% przecenę obserwowaliśmy na spółce PKO BP. Jeśli chodzi o polski rynek, inwestorzy wyczekują na jutrzejszą decyzję NBP w sprawie stóp procentowych. Oczekiwania analityków są wyraźnie większe niż przed miesiącem i zakładają nawet 100 punktową podwyżkę. Przed Radą Polityki Pieniężnej z pewnością bardzo trudna decyzja. Biorąc pod uwagę ostatnie osłabienie polskiej waluty, należałoby oczekiwać wyraźnej reakcji, jednak z drugiej strony, mogłoby to oznaczać, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Jeśli chodzi o rynek akcji w USA, tutaj skala przeceny związana z wojną na Ukrainie jest znacznie mniejsza niż na rynku europejskim. Niemniej zbliżające się podwyżki stóp procentowych za oceanem, z pewnością nie zachęcają inwestorów do kupna akcji. Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi prezesa Fed, podwyżka o 25 punktów bazowych w tym miesiącu, wydaje się niemal pewna. Amerykańskie indeksy nie radzą sobie dziś najlepiej. W momencie przygotowywania tego komentarz S&P500, Nasdaq i Dow Jones tracą ponad 2%, z kolei przecena na indeksie Russell 2000 sięga 1,1%.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKielecka firma solidarna z Ukrainą
Następny artykułDębiczanie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych