A A+ A++

Pieszo, rowerem, autokarem, w grupie i indywidualnie. Miesiąc sierpień to czas wytężonego pielgrzymowania na Jasną Górę. Podczas gdy trzy pierwsze grupy pielgrzymów diecezji włocławskiej powróciły już do swoich domów, 22 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszyły piesze pielgrzymki z Sieradza i Zduńskiej Woli oraz diecezjalna pielgrzymka rowerowa.

Piesza Pielgrzymka Sieradzka jest jedną z najstarszych w Polsce. W tym roku wyruszyła po raz 411. Rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w bazylice kolegiackiej Wszystkich Świętych w Sieradzu. Eucharystii przewodniczył ks. inf. dr Marian Bronikowski, a homilię wygłosił ks. Dawid Matusiak, student ze Strasburga, który w ramach wakacji włączył się w pielgrzymi trud. Zwrócił uwagę, że sam udział w pielgrzymce nie zmieni życia pątników. – Można iść w pielgrzymce, dojść do Częstochowy i pozostać niewierzącym – mówił homilista, podkreślając, że konieczne jest nieustanne otwieranie serca na słowa Jezusa, które „są duchem i życiem”. – Pielgrzymka nie kończy się z chwilą wejścia na Jasną Górę czy powrotu do domu. Ona może pozostać bezowocna, jeżeli nie będzie połączona z przemianą serca – przekonywał ks. Matusiak.

W tegorocznej sieradzkiej pielgrzymce uczestniczy 450 pątników, a przewodzi jej ks. Mateusz Włosiński.

Kolejną grupą diecezji włocławskiej, która w niedzielę rozpoczęła rekolekcje w drodze jest 31. Piesza Pielgrzymka Zduńskowolska. Liczy ona ok. 150 osób, wśród których jest czterech księży, dwie siostry zakonne i jeden alumn włocławskiego seminarium. Pątniczej wędrówce przyświeca hasło: „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Damian Sochacki.

Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w Sanktuarium św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli przewodniczył ks. prał. dr Dariusz Kaliński, kustosz sanktuarium.

Homilię wygłosił ks. Mariusz Chmielewski, dyrektor Domu Rekolekcyjnego Księży Orionistów w Zduńskiej Woli, który przypomniał o znaczeniu pielgrzymowania i trudzie jaki pokonują pielgrzymi niosący na swych barkach intencje swoich bliskich, parafii, miasta, diecezji, Kościoła i swoje własne.

Pielgrzymka to nie tylko trud związany z drogą przebytą pieszo. W duszpasterstwo pielgrzymkowe wpisują się także pielgrzymki rowerowe. Również w diecezji włocławskiej w tym roku po raz 9. wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę.

Rozpoczęła się ona Mszą św. w kościele św. Barbary w Turku. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Mirosław Frankowski, miejscowy proboszcz, a koncelebrował ks. Piotr Kowalski, kierownik pielgrzymki.

W homilii ks. Frankowski nawiązał do trudu, wysiłku i wyrzeczeń związanych z drogą do Jasnogórskiej Pani. Homilista podkreślił przy tym, że to wszystko nie idzie na próżno, tym bardziej, że dla współczesnego człowieka jest to bardzo wyraziste świadectwo przynależności do Chrystusa i wspólnoty jaką jest Kościół.

W tym roku na pielgrzymi szlak wyruszyło 23 cyklistów.

Wszystkie grupy dotrą co celu 24 sierpnia, by wspólnie uczestniczyć w uroczystościach ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Część z nich powróci do domów autokarami. Większość 27 sierpnia wyruszy w drogę powrotną w ten sam sposób, w jaki dotarło na Jasną Górę, czyli pieszo lub rowerem.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrzędnik oficjalnie powołany na dyrektora
Następny artykułBp Śmigiel w Piekarach Śl.: kultura tymczasowości wpływa na wszystkie dziedziny życia, również na życie religijne