A A+ A++

Przy organizacji tegorocznej edycji konkursu stażowego, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego postawiły sobie do wypełnienia trzy cele: włączenie się w kształcenie kadry sektora, rozwój karier młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a biznesem. “Rozwój kadr sektora kosmicznego jest drogą do nowych pomysłów, spełnienia marzeń i kluczem do sukcesu w eksploracji przestrzeni kosmicznej” – skomentował okoliczności ogłoszenia wyników Krzysztof Mazur, wiceminister w resorcie rozwoju.

Jak zapewniono w oficjalnym komunikacie, program wpisuje się w przyjętą przez Sejm RP w 2017 roku Polską Strategię Kosmiczną. “Staże będą miały charakter stricte merytoryczny i będą służyć przede wszystkim zdobyciu doświadczenia oraz wykorzystaniu wiedzy i umiejętności Laureatów Konkursu w praktyce” – wskazano. “Wysokie wymagania kompetencyjne i jakościowe, jakie niosą za sobą technologie kosmiczne sprawiają, że sektor kosmiczny jest także dystrybutorem najnowocześniejszych rozwiązań organizacyjnych” – powiedział w konkluzji do konkursu Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP. “Firmy sektora kosmicznego, swoją przewagę konkurencyjną budują na unikalnym know-how. Jak każdy segment gospodarki „high tech”, sektor kosmiczny potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry” – dodał.

Do V edycji konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego” zgłosiło się stu jeden kandydatów. Spośród nich firmy polskiego sektora kosmicznego wybrały dziewięciu stażystów. Jak podkreśla ARP, 80 proc. laureatów poprzednich edycji konkursu znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których wcześniej odbywało staż.

W tegorocznym konkursie przydział staży wygląda następująco (poczynając od przyjmujących firm):

  1. Bit by Bit – Jan Witold Makarewicz
  2. Creotech Instruments – Mateusz Wojciech Olszak
  3. ITTI – Krzysztof Langner
  4. KOMES – Radosław Marek Kasztelan
  5. PIAP Space – Kamil Cichorek
  6. QWED – Karol Cezary Piechal
  7. Scanway – Hubert Jerzy Hodowaniec
  8. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – Damian Marek Grabowski
  9. Syderal Polska – Cezary Jakub Ossowski

Program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” jest przedstawiany jako pierwszy tego typu program w Polsce (i jeden z trzech w Europie). Jest realizowany we współpracy ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK). Adresatami programu są absolwenci studiów kierunków technicznych, humanistycznych, ekonomicznych oraz młodzi naukowcy, którzy w okresie 6 miesięcy zdobywają doświadczenie w firmach sektora kosmicznego. ARP pokrywa do 50 proc. kosztów wynagrodzenia stażystów.

Źródło: ARP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułArmand Duplantis skoczył o tyczce 6,07 m. To najlepszy tegoroczny wynik na świecie
Następny artykułChoć powoli, to co miesiąc rośnie bezrobocie w Częstochowie. Od września wyższy zasiłek