W sobotę 20 listopada w Jarosławiu odbyło się powołanie ochotników do służby w pododdziałach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Stawiło się blisko 130 kandydatów, którzy rozpoczęli 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Zajęcia odbywają się w formie 16 i 8 dni jednym ciągiem w dębickim batalionie oraz weekendowo w Jarosławiu. Instruktorzy najwięcej czasu szkoleniowego przeznaczają na zagadnienia z taktyki, strzeleckiego, topografii oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Po zaliczeniu egzaminu końcowego i złożeniu przysięgi, wszyscy kandydaci zasilą bataliony lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu.
Niespełna miesiąc temu dowództwo 3. PBOT ogłosiło nabór do podkarpackich terytorialsów. Ku naszemu zaskoczeniu, w tak krótkim czasie rękawicę podjęła wyjątkowo duża grupa ochotników. Są to osoby młode, które nie miały kontaktu z wojskiem, jak również z bagażem doświadczeń życiowych, którzy mówią, że od dawna chcieli wstąpić do wojska ale czas i obowiązki rodzinne nie pozwalały im na to. Teraz Wojska Obrony Terytorialnej stworzyły takie możliwości by bezkolizyjnie zrealizować swoje życiowe marzenie.
– Decyzja o założeniu munduru w tym trudnym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i ojczyznę. Podjęcie się tego zadania przez młodego człowieka czyni go dojrzałym obywatelem. A to najlepszy moment by wykonać pierwszy krok w dorosłość. Szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Szkolimy wg zasady minimum teorii, maksimum praktyki – wyjaśnia dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT płk Michał Małyska.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu. W szeregach 3. PBOT służy ponad 3700 żołnierzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS