A A+ A++

W 2010 r. skarżące zawarły związek partnerski w Wielkiej Brytanii. Pięć lat później pobrały się, a polskie władze odmówiły uznania ich małżeństwa. Kobiety zdecydowały się złożyć skargę na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zaskarżyła odmowną decyzję, a także podniosły kwestie braku możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego, obciążenia podatkiem od darowizny czy braku możliwości objęcia partnerki ubezpieczeniem chorobowym ZUS.

ETPC: pozostawieni w próżni prawnej

W wydanym w czwartek 19 września 2024 r. wyroku ETPC uznał, że Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego.

W wyroku Formela przeciwko Polsce, Trybunał stwierdził, że odmawiając skarżącym rejestracji małżeństwa w jakiejkolwiek formie i nie zapewniając im jakichkolwiek ram prawnych zalegalizowania swojego związku, władze polskie pozostawiły ich w próżni prawnej i nie zapewniły podstawowej ochrony par tej samej płci pozostających w stabilnym i zaangażowanym związku.

Prawnik Rafał Sokół, zajmujący się problematyką pr … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZapraszamy rolników do olimpiady wiedzy rolniczej
Następny artykułFIA apeluje o mniej przekleństw