A A+ A++

Wczoraj wieczorem w mieszkaniu przy ul. Leszczynowej dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla. To nie jedyne zatrucie czadem w ciągu ostatnich dni.

Zabrze. Zatrucie czadem przy ul. Leszczynowej

W poniedziałek 20 lutego po godzinie 19:00 w mieszkaniu przy ul. Leszczynowej kobieta zasłabła w łazience. Jak się okazało, zatruła się ulatniającym się tlenkiem węgla. Na miejscu interweniowała straż pożarna i pogotowie ratunkowe.

– Dostaliśmy informację o omdleniu jednej osoby w łazience. Po przybyciu na miejsce była już badana przez pogotowie. Jej współlokator również został zabrany od szpitala – powiedział st. kpt. Wojciech Strugacz, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu.

Kobieta i mężczyzna zostali zabrani do szpitala. Przeprowadzone przez strażaków pomiary w przewietrzonym już mieszkaniu wykazały ponad 150 ppm. Prawdopodobną przyczyną ulatniania się tlenku węgla był nieszczelny piecyk gazowy.

Seria zatruć tlenkiem węgla w Zabrzu

To nie pierwszy przypadek zatrucia czadem w Zabrzu w ostatnich dniach. Do podobnej sytuacji doszło już dwukrotnie w minionym tygodniu. W czwartek 16 lutego przy ul. Wolności 165a poszkodowane zostały 3 osoby, w tym jedna, która zasłabła w łazience. Następnego dnia, w piątek 17 lutego w mieszkaniu przy ul. Dąbrowskiego czadem zatruły się kolejne 3 osoby.

Jak poinformował st. kpt. Wojciech Strugacz, w tym roku w Zabrzu nie dochodziło jeszcze do tak częstych zatruć tlenkiem węgla. Strażacy zachęcają do zakupu czujek tlenku węgla, które realnie mogą uratować nam życie.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Każdego roku w okresie grzewczym odnotowuje się rosnącą ilość pożarów i podtruć tlenkiem węgla. Nie należy bagatelizować objawów takich jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie i przyspieszona czynność serca, ponieważ mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takim przypadku należy niezwłocznie przewietrzyć mieszkanie i zasięgnąć porady lekarskiej.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny, bez smaku i niewidoczny, z tego powodu nazywa się go „cichym zabójcą”. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych wentylacyjnych i dymowych, dlatego warto zadbać o okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy mamy do czynienia z kolejnym nielegalnym wysypiskiem śmieci?! (AKTUALIZACJA)
Następny artykułMicrosoft dostarczy Call of Duty i inne największe hity na konsole Nintendo. Giganci podpisali 10-letnią umowę