A A+ A++

Jak podaje gazeta “Lübecker Nachrichten”, w ostatni weekend aż 220 poparzonych przez meduzy osób potrzebowało pomocy medycznej od Niemieckiego Stowarzyszenia Ratującego Życie (DLRG). Z czego dwa przypadki były bardzo poważne.

Zobacz wideo Nieoczywiste miejsca nad wschodnim Bałtykiem [VLOG]

Meduzy pojawiły się w Morzu Bałtyckim. Setki poparzeń, w tym dwa poważne

Wprawdzie zdecydowana większość przypadków poparzeń była łagodna, to jednak odnotowano też dwa poważniejsze. Jak informuje serwis Fakt.pl, w pierwszym macka parzydełkowca dotknęła oka jednego z urlopowiczów i była konieczna natychmiastowa interwencja medyczna. Z kolei w drugim jeden z kąpiących się w Bałtyku doznał zapaści z powodu alergii na jad meduzy. Dlatego też nie można bagatelizować zagrożenia, jakie mogą spowodować te pozornie niegroźne osobniki. 

Nawet niewielkie poparzenie przez meduzę jest bolesne, a sam ślad może swędzieć, piec i być pokryty bąblami, których nie wolno przebijać. Surowica w nich zawarta powinna wchłonąć się samoistnie. Trzeba też pamiętać, że spotkanie z parzydełkowcami może być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Lepiej więc zachować ostrożność i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. 

Co zrobić w przypadku poparzenia przez meduzę? To trzeba wiedzieć

Jak już wspomnieliśmy, jeśli dojdzie do poparzenia przez meduzę, nie można przekłuwać bąbli. Jednak to nie wszystko. Jak podaje serwis AstorHotel.pl, należy nałożyć na ranę ocet, by zneutralizować jad oraz ostrożnie usunąć ewentualne parzydełka tak, aby uniknąć kolejnych poparzeń, np. pęsetą bądź palcami owiniętymi grubym materiałem. Zaleca się też umieszczenie oparzonego miejsca w wodzie o temperaturze 43-45 st. Celsjusza na około pół godziny. 

Trzeba pamiętać, że poparzona osoba nie powinna zostawać sama, ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Jakich? Przede wszystkim problemów z oddychaniem i przełykaniem, ale także:

  • przyspieszonego tętna,
  • drgawek,
  • nudności i wymiotów,
  • silnego bólu.

W przypadku wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. A jak uniknąć poparzenia przez meduzę? Głównie nie naruszając przestrzeni tych parzydełkowców i wypatrując ich w wodzie. Polecane jest również specjalne obuwie i pianki neoprenowe. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Polsce chwast, w Japonii przysmak. Ta niepozorna roślina ma wspaniałe właściwości
Następny artykułAga Nowak – wystawa prac