A A+ A++

Miasto wykona prace konserwatorskie i renowacyjne kolejnych cennych obiektów grobownictwa wojennego. Odnowę przejdą Mogiły Ułanów, Legionistów oraz nagrobki nieznanych żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. W przetargu wpłynęła jedna oferta, która teraz będzie poddana analizie.

– Kontynuujemy renowacje najbardziej cennych obiektów grobownictwa wojennego w mieście. Tym razem pracami obejmiemy Mogiłę Ułanów z 1809 r., której ostatni remont prowadzony był w 1988 roku. Zabezpieczymy także relikt drewnianego krzyża na Mogile Legionistów, a także poprawimy stan pięciu grobów nieznanych żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Renowację tych obiektów zgodnie z obowiązującymi przepisami sfinansujemy ze środków rządowych przeznaczonych na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych w kraju – mówi Janusz Semeniuk, Zastępca Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Przetarg obejmuje wykonanie prac renowacyjno-konserwatorskich mogił: Legionistów, Ułanów oraz nieznanych żołnierzy a także montażu w tych miejscach trzech tablic informacyjnych oraz przygotowania dokumentacji powykonawczej. Prace będą wykonane zgodnie z opracowanymi programami prac konserwatorskich oraz pozwoleniem Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Mogiła Ułanów z 1809 r. wraz z pomnikiem na mogile ułanów ks. Józefa Poniatowskiego zlokalizowana jest u zbiegu ulicy Obywatelskiej z aleją Spółdzielczości Pracy. Miejsce gdzie dziś stoi pomnik aż do 1916 roku znajdowało się poza granicami miasta i pierwotnie bardziej obiekt ten przypominał przydrożną kapliczkę. Mogiła ostatni raz restaurowana była w 1988 roku, a wcześniej w 1905 roku, kiedy to otrzymała wygląd zbliżony do współczesnego. Mogiła stanowi formę pomnika, której centralne miejsce zajmuje wysoka murowana kolumna zwieńczona daszkiem i metalowym krzyżem. Kolumna ma formę walca i znajduje się na wysokim cokole z gzymsem. Na stronie frontowej umieszczona jest żeliwna tablica z epitafium. W przedniej części widoczny jest oszklony obraz na blasze z wizerunkiem św. Rozalii, zaś przed kolumną dwa cokoliki z piaskowca z dekoracją w stylu empire. Pomnik otoczony jest dwoma ogrodzeniami z ozdobnymi gazonami w stylu klasycystycznym. Zewnętrze ogrodzenie stanowi niski murek z łańcuchami i 10 słupkami stylizowanymi na wzór luf armatnich, co stanowi militarny element mogiły. Od frontu ogrodzenia, na dwóch masywnych cokołach, umieszczone zostały wapienne rzeźby skierowanych ku sobie klęczących aniołów ze skrzydłami. Od frontu umieszczono także dwie mosiężne plakiety z motywami religijnymi. Kwatera jest miejscem pochówku żołnierzy z korpusu ks. Józefa Poniatowskiego, którzy ponieśli śmierć w maju 1809 roku; prawdopodobnie leży tam 7 poległych. Celem prac renowacyjnych i konserwatorskich na tej mogile będzie przede wszystkim zatrzymanie procesów niszczących. Pomnik przejdzie renowację i konserwację poszczególnych elementów kamiennych i rzeźb wraz przeprowadzeniem rekonstrukcji skrzydeł oraz całkowitą wymianą tynków z zabezpieczeniem masą mineralną przed wnikaniem wody.

Krzyż na Mogile Legionistów, pochodzący prawdopodobnie z 1915 roku, znajduje się na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu drzew przy ul. Północnej 85. To zbiorowa mogiła trzech żołnierzy Legionów Polskich, których 4 Pułk Piechoty i I Brygada na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku stoczyły pomiędzy Lublinem a Jastkowem walki o przełamanie pozycji rosyjskich. Krzyż składający się z trzech belek został wykonany z naturalnych konarów drzewa, którego stan ze względu na wiek i zniszczenie jest obecnie zły – widoczne są liczne pęknięcia i spróchniałe obszary. W celu zabezpieczenia konstrukcji i podparcia krzyża wprowadzona została doraźna drewniana ramka otaczająca krzyż, obecnie uszkodzona. Celem planowanych zabiegów będzie przede wszystkim zatrzymanie dalszego niszczenia reliktu. Zakłada się przede wszystkim podwieszenie krzyża w specjalnej metalowej ramie, która będzie stanowić również zabezpieczenie przed opadami.

Renowacji zostanie poddanych również 5 nagrobków nieznanych żołnierzy poległych w 1944 r. pochowanych na zabytkowym cmentarzu rzymskokatolickim w Głusku. Są to mogiły ziemne obmurowane, wykonane w latach 60/70 XX w. metodą odlewów. Na każdym nagrobku umieszczono betonowy krzyż posadowiony na cokole z narożami z tablicami, z wypukłym napisem o treści „Żołnierz Nieznany zginął 1944 roku” . Pierwotnie nagrobki pomalowane były w kolorze ciemnej szarości i podczas prowadzonych prac należy się odnieść do tej kolorystyki. Prace mają na celu oczyszczenie betonu z glonów, mchów, porostów i uszkodzonych spoin, a także uzupełnienie ubytków, fugowanie, przywrócenie koloru oraz wykonanie hydroizolacji. W przypadku jednego z nagrobków niezbędne będzie ponowne ustawienie w celu przywrócenia początkowego kształtu.

Całe zamówienie zostanie zrealizowane na podstawie zawartego przez Miasto porozumienia z Wojewodą Lubelskim w sprawie przeprowadzenia remontu obiektu grobownictwa wojennego oraz umowy dofinansowania zadań w ramach programu rządowego „Groby i cmentarze wojenne w kraju” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Kwota przeznaczona na realizację zamówienia to ponad 334 tys. zł. Złożona przez wykonawcę oferta mieści się w tej kwocie.

Prace mają zostać wykonane do 22 listopada.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd poniedziałku rozpoczną się roboty budowlane przy ul. S. Wyspiańskiego. Bedzie kłopot z parkowaniem
Następny artykułJaki laser krzyżowy czerwony czy zielony?