Ksiądz. Prudentius Aroh, kanclerz archidiecezji Onitsha, napisał, że abp Valerian Maduka Okeke z Onitsha zaprasza “wszystkich wiernych Chrystusa oraz wszystkich mężczyzn i kobiety dobrej woli do żarliwej modlitwy o szybkie i bezpieczne uwolnienie księdza”. Hierarcha podkreślił, że diecezja podejmuje wszelkie wysiłki w celu doprowadzenia do uwolnienie kapłana.
Ks. Aroh dodał: “Polecamy naszego brata potężnemu wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny, Matki Kapłanów, o jego rychłe uwolnienie z rąk porywaczy”.
Kolejne porwanie w Nigerii
Ks. Gbuzuo jest czwartym księdzem porwanym w tym roku w Nigerii. Pozostałych trzech – dwóch misjonarzy klaretyńskich i proboszcz z archidiecezji miasta Benin – zostało już uwolnionych. Trzej księża porwani w poprzednich latach – jeden w 2019 r. i dwóch w 2022 r. – nadal nie zostali odnalezieni.
W 2023 r. Nigeria znalazła się na szczycie listy krajów, w których odnotowano przypadki uprowadzeń księży i osób zakonnych, odnotowując łącznie 28 incydentów. Papieska fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN) wezwała do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia ks. Gbuzuo, przyłączając się do głosów przywódców Kościoła nigeryjskiego, żądających od rządu zwiększenia bezpieczeństwa kapłanów.
Prześladowania w Afryce
Sytuacja kapłanów, sióstr zakonnych i katechetów w wielu krajach afrykańskich jest trudna. Stawiają oni czoło niebezpieczeństwu porwania, a nawet utraty życia.
W połowie kwietnia w Burkina Faso został zamordowany katecheta. Sytuacja bezpieczeństwa w Burkina Faso stała się w ostatnich latach drastyczna, a chrześcijanie są szczególnie celem grup terrorystycznych inspirowanych islamskim ekstremizmem.
Podczas niedzielnej mszy św. 25 lutego tego roku w mieście Essakane w diecezji Dori zginęło 15 chrześcijan, a dwóch innych zostało rannych w wyniku ataku terrorystycznego. W styczniu 2023 r. diecezja Dédougou poinformowała, że 67-letni ojciec Jacques Yaro Zerbo został zamordowany przez niezidentyfikowanych uzbrojonych mężczyzn w północno-zachodniej części kraju.
Czytaj też:
Biskup: Większość księży w Sierra Leone to synowie muzułmanów
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS