A A+ A++

W Katowicach uruchamiane są kolejne punkty, do których mogą się zgłaszać obywatele Ukrainy tuż po przyjeździe do miasta. Zostały one zlokalizowane w ścisłym centrum Katowic. Oferowany jest w nich ciepły posiłek czy nocleg.

Powstanie nowych punktów pomocy to odpowiedź na pojawiające się potrzeby

Chodzi w szczególności o osoby, które dopiero co przyjechały do Katowic. Wsparcie oferowane jest zarówno tym, którzy chcą zostać w mieście, jak i tym, dla których Katowice są wyłącznie przystankiem na trakcie podróży do miejsca docelowego pobytu.

– Staramy się na bieżąco reagować na wszystkie potrzeby, jakie pojawiają się w związku z tą trudną sytuacją, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie kolejnych miejsc, w których obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać doraźną pomoc. Chodzi o zapewnienie posiłku, czy miejsca noclegowego na jedną noc – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Chcemy wychodzić z pomocą jak najszybciej, czyli do tych, którzy przyjeżdżają na Międzynarodowy Dworzec Autobusowy – tam uruchomiliśmy punkt powitalny. Mamy tutaj wolontariuszy, którzy będą udzielać informacji, kącik gdzie można poczekać na dalszą podróż także z miejscem dla dzieci oraz możliwość skorzystania z posiłków  – dodaje.

W sumie na terenie Katowic pojawią się trzy nowe punkty

Pierwszy z nich, tak zwany punkt powitalny, zlokalizowany został w miejscu, gdzie pojawia się duża liczba podróżnych – w tym właśnie obywateli Ukrainy. Mowa o Międzynarodowym Dworcu Autobusowym przy ulicy Sądowej. Punkt umieszczony został na pierwszym piętrze budynku, w którym mieści się poczekalnia dworca i będzie można w nim odpocząć zaraz po przyjeździe do Katowic. Punkt będzie czynny przez całą dobę. Został on specjalnie obklejony, tak by każdy wysiadający na dworcu obywatel Ukrainy wiedział, że w tym miejscu może uzyskać pomoc.

W momencie przyjazdu autokaru z Ukrainy na peronie obecni są wolontariusze, którzy kierują przyjezdnych do puntu. W pierwszym dniu działania w punkcie wsparcia udzielono pomocy blisko 50 osobom – były to głównie matki z dziećmi. Na terenie poczekalni udostępnione zostało bezpłatnie połączenie Wi-Fi, by ułatwić komunikację. Obywatele Ukrainy mogą liczyć w tym miejscu na ciepłe napoje – kawę i herbatę, a także na posiłek. Z myślą o najmłodszych przygotowano specjalną przestrzeń – pojawiły się stoliki, krzesełka, a także kolorowanki i kredki, by umilić im czas.  W tym miejscu rozdysponowywane są także niezbędne środki higieny osobistej. Dzięki współpracy z firmą Orange, na Międzynarodowym Dworcu Autobusowym rozdawane są bezpłatne karty SIM, z obowiązującym przez miesiąc pakietem bezpłatnych połączeń w Polsce i pakietem minut do Ukrainy.

Przy skrzyżowaniu ulicy Młyńskiej z Pocztową, w dawnym budynku Urzędu Miasta, powstanie drugi z punktów – punkt pomocy doraźnej. To miejsce także będzie działało całodobowo, ale dedykowane jest wyłącznie osobom, które do Katowic przyjechały w nocy i potrzebują noclegu zanim ruszą w dalszą podróż lub otrzymają zakwaterowanie. Z myślą o takich osobach przygotowanych zostało 20 miejsc noclegowych.

– Szacujemy, że w Katowicach jest już około 1000 obywateli Ukrainy. Na terenie miasta funkcjonuje duża baza miejsc, w których obywatele Ukrainy mogą otrzymać zakwaterowanie. Jako miasto przygotowaliśmy około 180 tego typu miejsc. Kilkaset kolejnych powstało z pomocą naszych partnerów. Oczywiście jeśli będzie taka potrzeba, liczba miejsc zostanie zwiększona. Dodatkowo pomoc przy zakwaterowaniu potrzebujących zgłosiło do bazy ofert wsparcia „Katowice dla Ukrainy” ponad 200 rodzin z Katowic. Dziękuję za to zaangażowanie mieszkańcom naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Trzeci z punków powstanie przy ulicy Wita Stwosza 7. Będzie to punkt dziennej pomocy doraźnej. Miejsce to powstało z myślą o osobach, które dysponują wolnym czasem w ciągu dnia, czekając na kolejny środek transportu bądź zakwaterowanie.  Czynny będzie on w godzinach 8:00 – 20:00. Powstało tam około 70 miejsc siedzących. Przebywający tam będą mogli napić się czegoś ciepłego i zjeść posiłek.

Wszystkie z wyżej wymienionych punktów zostały oznakowane, tak aby obywatele Ukrainy nie mieli problemów z dotarciem w te miejsca. Ich lokalizacja jest także wskazana na mapce zamieszczonej na ulotkach, które są rozdawane na terenie Katowic. Specjalne naklejki pojawią się także na autobusach komunikacji miejskiej. Będzie można się z nich dowiedzieć, gdzie można otrzymać pomoc.

Przypominamy, że cały czas na terenie Katowic prowadzona jest zbiórka najpotrzebniejszych darów

Prowadzą ją katowickie szkoły. Znajdujące się na liście potrzeb artykuły i przedmioty można przynosić w godzinach 8:00 – 19:00. Artykuły higieny osobistej przyjmowane są także przez Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach. Od początku trwania akcji udało się uzbierać ponad 30 ton najróżniejszych artykułów i odzieży. W tej chwili najbardziej potrzebna jest żywność o długim terminie ważności, latarki – tak zwane czołówki, koce i zestawy pierwszej pomocy. Prosimy, by przekazywane rzeczy były rzeczami nowymi i by były to wyłącznie rzeczy znajdujące się na opublikowanych przez miasto listach. To przyspieszy prace wolontariuszy przy sortowaniu darów i zaoszczędzi czas, który byłby potrzebny na zdezynfekowanie odzieży.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł7 marca rusza rekrutacja przedszkolaków
Następny artykułMOKiS zaprasza na ,,Kobiece przeboje wszech czasów” i występ Kabaretu Paranienormalni