W naszym regionie w tej chwili można się za darmo przebadać w 19 miejscach, ale wielkopolski NFZ ogłosił właśnie postępowanie uzupełniające, które może wyłonić kilka dodatkowych placówek.
Program badań przesiewowych jest adresowany do osób między 50 a 65 rokiem życia, albo młodszych, jeżeli w ich rodzinie były przypadki raka jelita grubego – mówi rzecznik wielkopolskiego NFZ Marta Żbikowska-Cieśla.
Do takiego programu można się zgłosić bez skierowania. Jeżeli podczas kolonoskopii zostaną wykryte zmiany chorobowe, to program zakłada konkretne postępowanie. Jest to pobranie wycinka, jest to przeprowadzenie badania histopatologicznego oraz poinformowanie pacjenta o możliwości powtórnego badania i ustalenie terminu takiego badania
– mówi Marta Żbikowska-Cieśla.
W tej chwili badania wykonują między innymi: Szpital imienia Heliodora Święcickiego w Poznaniu w dwóch swoich lokalizacjach (przy Przybyszewskiego i Szamarzewskiego), szpitale w: Środzie Wielkopolskiej i Puszczykowie oraz Wojewódzki w Poznaniu, ale też poradnie endoskopowe w Gnieźnie, Pile, Lesznie czy Wrześni. Pełną listę można znaleźć na stronie wielkopolskiego NFZ.
Teraz wykonywaniem badań są zainteresowane placówki z Konina i okolic. Wśród 19, które już wcześniej podpisały z funduszem, nie ma podmiotów z tej części Wielkopolski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS