Nowe linie 400 kV relacji Godów – Pawłowice pozwolą utworzyć połączenie pierścieniowe wokół całej aglomeracji śląskiej. Dzięki temu zabezpieczona zostanie możliwość przesyłania energii elektrycznej na Śląsk z różnych kierunków, nawet w przypadku awarii pojedynczych elementów systemu. PSE od 2019 r. prowadzą w tej sprawie prace projektowe i uzgodnienia z władzami samorządowymi oraz mieszkańcami.
Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój zaproponował poprowadzenie linii 400 kV w sąsiedztwie planowanej linii kolejowej do CPK, z wykorzystaniem terenów, na których znajdują się składowisko odpadów „Cofnica” i hałda Pochwacie. Intencją władz jest umiejscowienie infrastruktury przesyłowej z dala od zabudowy mieszkaniowej, na terenach o niewielkiej wartości inwestycyjnej. Inicjatorem spotkania była senator Ewa Gawęda, zaangażowana w proces wypracowania kompromisowych rozwiązań w tym zakresie.
Przeprowadzone przez PSE analizy, konsultacje branżowe i wizje terenowe wskazały szereg przeciwskazań dla realizacji inwestycji w proponowanym kształcie. Spółka przedstawiła je 8 lutego 2023 r. na spotkaniu z mieszkańcami, władzami miasta oraz parlamentarzystami.
Zarówno mieszkańcy, samorządowcy jak i parlamentarzyści deklarują zrozumienie dla potrzeby wybudowania nowych linii przesyłowych. Rozmowy na temat ich docelowej lokalizacji będą kontynuowane z uwzględnieniem zgłoszonych uwag i wyników zleconych analiz. PSE deklarują współpracę ze wszystkimi zaangażowanymi stronami, muszą jednak brać pod uwagę minimalizowanie wpływu inwestycji na mieszkańców oraz zapewnić niezawodne działanie samej linii. PSE analizują rozwiązania techniczne, m.in. w zakresie konstrukcji słupów i wiązek przewodów, które pozwoliłyby zminimalizować powierzchnię potrzebnego do budowy linii terenu i zmieścić planowane instalacje w obszarze 70-metrowego korytarza zarezerwowanego od lat w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Jastrzębia-Zdroju. Sprawdzonych zostanie kilkadziesiąt rozwiązań technicznych, które w pierwszej fazie zostaną ocenione pod kątem spełnienia norm w zakresie oddziaływania pola elektromagnetycznego i hałasu, a następnie w zakresie bezpieczeństwa przyszłej eksploatacji linii elektroenergetycznej. Wyniki będą znane w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.
Cztery razy więcej budynków do wysiedlenia
Zastosowanie proponowanego przez Urząd Miasta rozwiązania wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami społecznymi – oznaczałoby bowiem konieczność wysiedlenia aż 34 budynków mieszkalnych, z czego przeważająca część znajduje się na terenach sołectwa Skrzyszów w Godowie (21 budynków) oraz Mszany (10 budynków). To blisko czterokrotnie więcej niż w przypadku koncepcji wypracowanej w 2020 r. z mieszkańcami Godowa, Pawłowic i częścią mieszkańców Jastrzębia.
Bezpieczeństwo eksploatacji
Przeprowadzenie linii najwyższych napięć przez teren składowiska odpadów „Cofnica” nie jest możliwe ze względu na wymogi zapewnienia bezpieczeństwa eksploatacji instalacji elektroenergetycznych. Zgodnie z obowiązującymi normami niedopuszczalne jest bezpośrednie skrzyżowanie linii 400 kV z instalacjami odzyskiwania metanu (obiekt zagrożony wybuchem) znajdującymi się na terenie składowiska. Dodatkowo przewidywane przez Państwowy Instytut Geologiczny obniżenie analizowanego terenu o 8-10 m do 2051 r. stanowi istotne przeciwwskazanie dla lokalizacji infrastruktury elektroenergetycznej po stronie północnej składowiska.
Trudne warunki geologiczne
Przeciwko proponowanym rozwiązaniom przemawiają także uwarunkowania geologiczne na wybranych odcinkach linii. W północnej części trasy są one szczególnie niekorzystne ze względu na występowanie aktywnych osuwisk i osiadanie terenu nawet o 12 m. Niestabilność gruntu może mieć negatywny wpływ na stabilność i prawidłowe funkcjonowanie infrastruktury przesyłowej. Konsekwencje zmian geologicznych na tym terenie można zaobserwować w Mszanie, gdzie fragment linii dystrybucyjnej osunął się do zalewu Połomia.
Więcej informacji o linii Godów – Pawłowice można znaleźć na stronie https://podborze.pse.pl/.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS