A A+ A++

Zarząd państwowej spółki gasi jeden spór z pracownikami, ale już rozpala kolejne. Osią konfliktu ze związkowcami są nieustannie podwyżki płac oraz zwolnienia grupowe.

Ale w miejsce jednego ugaszonego pożaru wybuchają kolejne. Jak podkreśla Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty, zarząd PP działa w myśl maksymy „dziel i rządź”. – Przykładem tego jest dzielenie pracowników i tzw. dodatek aglomeracyjny – wskazuje.

Chodzi o dodatek do wynagrodzenia w kwocie 650 zł dla kilkusetosobowej grupy pracowników z kilku pocztowych tzw. węzłów ekspedycyjno-rozdzielczych (WER). To efekt braku rąk do pracy w WER-ach i swego rodzaju bonus, który ma zatrzymać dotychczasowych pracowników i ułatwić pozyskanie nowych. Oburzyło to jednak pracowników z innych jednostek PP, którzy domagają się podwyżek, ale im takich propozycji nie przedstawiono. Moniuszko wskazuje, iż niezrozumiałe jest takie dzielenie pracowników i wyróżnianie kilku grup zawodowych kosztem innych.

A to nie koniec problemów na linii zarząd–pracownicy. Kolejną kością niezgody stała się utworzona przez PP spółka Poczta Polska Dystrybucja (PPD). Jak informuje Związek Zawodowy Pracowników PP „Wschód” (ZZPPPW), Poczta chce wycofać się od 2022 r. ze sprzedaży usług bankowo-ubezpieczeniowych w dotychczasowej formule, bo jest to działalność deficytowa, a zadania w tym zakresie oraz majątek przejmie właśnie PPD. Pracownicy ze stref finansowych mają być transferowani do nowej spółki. ZZPPPW alarmuje, że ci, którzy nie przystaną na nowe warunki, będą objęci zwolnieniami grupowymi. Związkowcy przekonują, że to działanie niezgodne z art. 23 kodeksu pracy. Zapis ten stanowi, iż w przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę stosunek pracy trwa nadal na dotychczasowych warunkach. Leszek Michoński, przewodniczący związku „Wschód”, już zapowiedział, że złożone zostanie zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy i ostrzega przed kolejnym sporem zbiorowym z pracodawcą. Państwowa spółka jednak uspokaja i zaznacza, że spółka dystrybucyjna będzie wdrażać nowy model zarządzania sprzedażą usług finansowych, który ma przynosić zyski, a ludziom zapewniać pracę. – Jesteśmy przekonani, że nie stoi to w sprzeczności z celami działania licznych związków zawodowych w spółce. Nie widzimy przy tym odniesienia do art. 23 k.p., na który powołują się niektóre osoby – zastrzega Justyna Siwek, rzeczniczka PP.

Operator przekonuje, że celem zmian jest „zbudowanie jednej z największych multiagencji na polskim rynku, która zaoferuje pracownikom i współpracownikom atrakcyjne systemy wynagradzania”.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułParkingi Łódź. Zaparkowałeś przed dyskontem, pobrałeś bilet i dostałeś karę? Do UOKiK wpłynęło wiele skarg na parkowanie przy sklepach Aldi i Biedronka
Następny artykułMasz zbędną odzież, obuwie, obrusy – przekaż je na rzecz Nikosia!