A A+ A++

Polak, Węgier, dwa bratanki. Przyjaźń polsko-węgierska trwa w najlepsze, co owocuje także w obszarze kultury. 7 lutego w nyskim Muzeum zobaczymy wernisaż wystawy “Węgierska dusza i wyobraźnia – rzeźby Lajosa Győrfiego.

Podczas wydarzenia Muzeum gościć będzie samego artystę – LAJOSA GYŐRFIEGO, a także emerytowanego ambasadora ÁKOSA ENGELMAYERA oraz dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury JÁNOSA TISCHLERA.

W drugiej połowie XIX wieku na mocy ugody z Austrią Węgry stały się równoprawnym narodem we wspólnym państwie. Aby podkreślić swoją odrębność i tożsamość zaczęto w przestrzeni publicznej umieszczać rzeźby i pomniki przywołujące ważne postaci i wydarzenia z historii. Zwyczaj ten wpisał się na stałe w życie Węgrów i jest zjawiskiem wyjątkowym w skali europejskiej.

W ciągu 30 lat pracy twórczej artysta wykonał około 250 dzieł sztuki, które wpisały się w przestrzeń publiczną wielu miast. Jednym z jego ulubionych jest pomnik bitwy pod Parkanami (węg. Párkány, obecnie Štúrovo na Słowacji), w którym król Polski Jan III Sobieski obwieszcza ostateczne wyzwolenie spod jarzma osmańskiego. Győrfi tworzy nie tylko rzeźby historyczne, jego pracownię wypełnia wiele dzieł o innej tematyce, sięgające jednak do korzeni, przyrody i kultury europejskiej. Na wystawie zostanie zaprezentowana w atrakcyjny sposób duża część twórczości artysty.

Opr. Wydział Administracyjno-Organizacyjny

 Urząd Miejski w Nysie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZła wiadomość dla lekkoatletów. Odwołano mistrzostwa świata
Następny artykułBezpłatne narzędzia informatyczne MF dla nowego JPK_VAT (JPK_V7M i JPK_V7K)