A A+ A++

Kolejka na Wielką Krokiew — wrażenie wysokości w Zakopanem 

Chcesz poczuć się jak skoczek narciarski i zobaczyć Zakopane z lotu ptaka, musisz wybrać się na kolejkę krzesełkową na Wielką Krokiew. To dwuodcinkowa kolej, która wjeżdża na największą polską skocznię narciarską, na której odbywają się prestiżowe zawody Pucharu Świata. Kolejka na Wielką Krokiew to atrakcja, która działa przez cały rok i zapewnia niezapomniane widoki i emocje.

Kolejka na Wielką Krokiew to dwuodcinkowa kolej krzesełkowa, która wjeżdża na szczyt skoczni narciarskiej Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. Kolejka ma długość 356,8 metrów, różnicę wzniesień 133 metrów i przepustowość 608 osób na godzinę. Kolejka jest operowana przez Centralny Ośrodek Sportu i działa przez cały rok.

Jak dojechać do kolejki na Wielką Krokiew?

Dojazd do dolnej stacji kolejki na Wielką Krokiew prowadzi ulicą Bronisława Czecha, która jest jedną z głównych ulic Zakopanego. Można tam dojechać samochodem, autobusem lub taksówką. Z centrum Zakopanego do dolnej stacji jest około 2 km. Z kolei z dolnej stacji do górnej stacji jest około 0,4 km. Czas przejazdu kolejką zajmuje około 5 minut.

fot. Marcin Szkodziński

Zalety kolejki na Wielką Krokiew

Kolejka na Wielką Krokiew to atrakcja, która ma wiele zalet. Przede wszystkim, podczas przejazdu kolejką można podziwiać niezwykłe widoki na Zakopane, Tatry i okoliczne miejscowości. Widok jest szczególnie imponujący podczas zjazdu, kiedy można zobaczyć całą panoramę górską. Ponadto, kolejka na Wielką Krokiew to okazja, żeby poczuć się jak skoczek narciarski i zobaczyć skocznię z perspektywy zawodników. Na górnej stacji można wejść na belkę startową i wyobrazić sobie, co czują skoczkowie przed skokiem. Można też zobaczyć tablicę z rekordami skoczni i pomniki sławnych skoczków. Przy górnej stacji znajduje się też kawiarenka, gdzie można zjeść domowe ciasto i napić się ciepłego napoju.

Ciekawostki o kolejce na Wielką Krokiew

Kolejka na Wielką Krokiew ma też swoją ciekawą historię. Została wybudowana w 1962 roku, jako pierwsza kolej krzesełkowa w Zakopanem. Była to kolej pulsacyjna, z krzesełkami równoległymi do trasy. W 2008 roku została przebudowana na kolej okrężną, z krzesełkami 2-osobowymi. Kolejka służy głównie do transportu zawodników i sędziów podczas zawodów skoków narciarskich, ale jest też dostępna dla turystów. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoleciała do Maroka i wróciła z dywanem. “Nie planowałam tego, ale doświadczenia nigdy nie zapomnę”
Następny artykułBadanie ankietowe dotyczące mobilności w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Elbląga [ Społeczeństwo ]