Od kilku dni przed szpitalem na Józefowie ustawia się kolejka karetek z pacjentami na przyjęcie. Czwartek, 10 grudnia był newralgicznym dniem, wówczas przed szpitalem stało 17 ambulansów z pacjentami. Sytuacja robi się coraz bardziej dramatyczna, bo ratownicy zamiast jechać do kolejnego wezwania czekają z pacjentem na przyjęcie nawet przez kilka godzin.
Od poniedziałku na podjeździe do izby przyjęć Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego stoi kolejka karetek. Powód. Zanim placówka przyjmie pacjenta, w karetce wykonuje się mu test antygenowy na obecność koronawirusa. To zdecydowanie wydłuża czas przekazania pacjenta i powoduje, że pacjent zanim trafi na odział musi czekać w karetce nawet niekiedy przez kilka godzin. – Nasz szpital zdecydował o tym, że każdy pacjent, który będzie chciał skorzystać z SOR-u przed wejściem na oddział będzie poddany testowi antygenowemu lub testowi PCR na obecność koronawirusa. Jest to oczywiście podyktowane bezpieczeństwem zarówno pacjentów, którzy już są hospitalizowani, jaki i bezpieczeństwem naszego personelu – wyjaśnia Karolina Gajewska, rzecznik MSS. – Test antygenowy jest szybki, robimy go na miejscu, wynik otrzymujemy do 30 min. Jeżeli wychodzi ujemny wówczas pacjent jest przyjmowany, jeżeli wynik jest dodatni wówczas tą samą karetką taka osoba jedzie do szpitala dedykowanego pacjentom chorym na COVID19.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Ponad 100 wyjazdów dziennie
Sytuacja jest bardzo niepokojąca, tym bardziej, że zespół ratownictwa medycznego, który czeka z pacjentem na wynik jest w tym czasie wyłączony z działań. To niestety może doprowadzić do sytuacji, w której wzywający karetkę będą musieli czekać na ratunek. – W czwartek w kulminacyjnym momencie na podjeździe oczekiwało kilkanaście karetek z pacjentami z różnymi schorzeniami, z bólami w klatce piersiowej, po wypadkach komunikacyjnych, kobiety w ciąży, dzieci. Naszym zdaniem, ta sytuacja, z którą mamy dzisiaj do czynienia, pokazuje, że nasz system jest bardzo przeciążony – mówi Elżbieta Cieślak wicedyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Mimo bardzo trudnej sytuacji, jak przyznaje wicedyrektor radomskiego pogotowia, póki co nie zdarzyło się, aby dyspozytor nie miał zespołu, którego mógłby wysłać do pilnego przypadku. – Cały czas trzymamy rękę na pulsie – przyznaje wicedyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. – Każdego dnia nasze zespoły wyjeżdżają ok. 100 razy. To jest bardzo dużo, w związku z tym nie wiemy z czym danego dnia przychodzi nam się mierzyć. Mimo wszystko mamy na szczęście personel i sprzęt, który pozwala zapewniać bezpieczeństwo naszym pacjentom, ale nasze karetki nie mogą czekać, a pacjenci nie mogą czekać na nas – dodaje wicedyrektor.
Co dalej?
Przypomnijmy, po przekształceniu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego dla pacjentów z koranawirusem, w Radomiu de facto funkcjonuje jeden SOR, który przyjmuje pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19. – To jest kilkanaście tysięcy mieszkańców. Naszego personelu na SOR-ze nie przybyło, skład jest taki, jak przed wybuchem epidemii. Jest to bardzo trudna sytuacja dla naszego szpitala. Na 11 łóżkowym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym przebywa średnio codziennie ok. 30 pacjentów – mówi Karolina Gajewska, rzecznik MSS.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
W piątek ma odbyć się spotkanie władz miejskich z władzami obu szpitali, na którym mają zostać wypracowane procedury, aby do takich sytuacji więcej nie dochodziło. – Cały czas wojewoda zapewnia nas, że Szpitalne Oddziały Ratunkowe w szpitalach ościennych funkcjonują. Natomiast tak nie jest, ponieważ była taka sytuacja jak wczoraj (10 grudnia), że te karetki przyjeżdżają do nas. Dlaczego te SOR-y nie działają i nie przyjmują pacjentów, my tego nie wiemy, a konsekwencje przyjmujemy my i oczywiście pacjenci – stwierdza rzecznik szpitala na Józefowie.
W Radomiu funkcjonuje 10 zespołów ratownictwa medycznego, a w regionie 45.
https://dami24.pl/wiadomosci/kolejki-karetek-przed-szpitalem/19979
Katarzyna Skowron fot. TV Dami
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS