Samorządy liczą że Krajowy Plan Odbudowy pozwoli sfinansować zakupy taboru w nadchodzących latach.
Samorząd województwa Dolnośląskiego planuje w najbliższych dwóch latach wydać miliard na tabor i planuje, że część funduszy pozyska z Krajowego Planu Odbudowy. Koleje Dolnośląskie wzięły w PKO BP kredyt na 442 mln zł, który pozwoli sfinansować zakup 8 pociągów Pesa Elf 2 jako opcja do zawartego w ub.r. kontraktu. Skorzystanie z prawa opcji to część szerszego projektu, który jest współfinansowany przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Projekt „Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska – zakup taboru kolejowego do obsługi ruchu pasażerskiego we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym” jest dofinansowany kwotą 85,1 mln złotych.
Czytaj więcej w: CPK zostanie centrum przeładunków ekspresowych przesyłek
Wartość całego zamówienia Kolei Dolnośląskich sięgnie 377 mln złotych, a jeden pociąg Elf 2 będzie kosztował 29 mln złotych. Nowy tabor pozwoli przewoźnikowi oraz samorządowi województwa dolnośląskiego kontynuować rozwój siatki połączeń w regionie. Ostatnie składy zostaną przekazane przewoźnikowi do połowy 2023 roku. – Zamierzamy nadal intensywnie inwestować w rozwój kolei w regionie. Jak pokazują wyniki przewozowe w momencie luzowania obostrzeń epidemicznych liczba pasażerów natychmiast, skokowo wzrasta. To dla nas jasny sygnał, że warto inwestować w rozwój transportu kolejowego – deklaruje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa odpowiedzialny za rozwój infrastruktury kolejowej w regionie.
W ub.r. roku Kleje Dolnośląskie zamówiły 11 pociągów, w tym 6 hybryd z Newagu.
Czytaj więcej w: Intercity kupi wodorowe pociągi
Część kredytu PKO BP będzie stanowić wkład własny dla inwestycji planowanych w najbliższych dwóch latach. Województwo ubiega się o fundusze z KPO lub RPO. Jeżeli uda się je pozyskać, Kleje Dolnośląskie kupią 112 Elfów i 2 hybrydowe pociągi Impuls Newag.
Samorządy złożyły do KPO więcej wniosków o dofinansowanie zakupu taboru niż przewiduje to obecny projekt podziału funduszy. Marszałkowie oczekują korekty KPO.
Polska powinna przedłożyć Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej do końca kwietnia 2021 roku.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie – bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami “Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”
[Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS