A A+ A++

Ekran zawisł froncie hali dworca od strony ul. Kijowskiej. Ten budynek z przeszklonymi elewacjami i wielkim dachem częściowo wysuniętym przed fasadę oddano do użytku w 1969 r. Wtedy też Dworzec Wschodni – zrealizowany na podstawie projektu zespołu pod kierunkiem Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka – zdobył tytuł Mistera Warszawy w konkursie na najlepszy obiekt architektury w stolicy. Przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 hale dworca (druga jest od strony ul. Lubelskiej) i korytarze prowadzące na perony przeszły gruntowny remont. Oczyszczono je z brudu, bazarowych bud i reklam. Pojawienie się ostatnio wielkiego ekranu reklamowego na elewacji hali zbulwersowało praskich społeczników.

 „Forma sprzeciwu na takie traktowanie przestrzeni”

Aktywiści Stowarzyszenia „Porozumienie dla Pragi” skierowali pismo do wiceminister kultury i generalnej konserwator zabytków Magdaleny Gawin oraz prezesa PKP SA Krzysztofa Mamińskiego. Domagają się w nim usunięcia tego ekranu z Mistera Warszawy. Podkreślają, że zainstalowanie w tym miejscu wyświetlacza „stoi w sprzeczności z postulowaną w dyskursie publicznym potrzebą uporządkowania przestrzeni wspólnej”, a na jego oślepiające działanie narażeni są mieszkańcy stojącego vis-à-vis bloku i kierowcy przejeżdżający ul. Kijowską. Społecznicy przypominają, że Dworzec Wschodni uznany został przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich za dobro kultury współczesnej. Taki też zapis znalazł się w uchwalonym w 2010 r. miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tego rejonu Pragi. Dokument ten dopuszcza umieszczanie reklam ze zmienną ekspresją obrazu lub oświetlenia w odległości ponad 50 m od krawędzi jezdni. Tutaj – jak wymierzyli aktywiści – ten dystans jest ok. 11 m mniejszy. Problem w tym, że z rygorów planu wyłączone są obiekty kolejowe. Dworzec Wschodni nie jest też chroniony wpisem do rejestru, ani gminnej ewidencji zabytków. Mimo to na wystąpienie społeczników zareagowało Ministerstwo Kultury, przekazując sprawę „do załatwienia” wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

– Czy konserwator coś zamierza zrobić, trudno powiedzieć. Formalnie nie ma narzędzi. Nasze wystąpienie miało raczej formę sprzeciwu na takie traktowanie dworca i przestrzeni de facto wspólnej – tłumaczy Krzysztof Michalski ze Stowarzyszenia „Porozumienie dla Pragi”. – Skoro Ministerstwo Kultury działa na rzecz poprawy estetyki przestrzeni publicznej, to warto zaczynać od siebie, tj. podmiotów państwowych takich jak PKP.

„Standardowe działanie” PKP

Tymczasem kolejarze nie widzą niczego złego w umieszczeniu ekranu na fasadzie hali Dworca Wschodniego. Przeciwnie, w odpowiedzi na nasze pytania o wyświetlacz rzecznik prasowy PKP SA Michał Stilger podkreśla wręcz, że zainstalowany nośnik jest jednym z najnowocześniejszych dostępnych na rynku. Dalej pisze: „Swoją formą dobrze wpisuje się w bryłę budynku i jego szklaną elewację. Dodatkowo na nośniku, poza treściami reklamowymi, będą prezentowane także informacje związane z działalnością PKP oraz komunikaty o charakterze społecznym. Wykorzystywanie budynków jako miejsc, w których lokowane są nośniki reklamowe, to standardowe działanie prowadzone przez bardzo wielu właścicieli nieruchomości, także podmiotów publicznych. Komercjalizacja powierzchni wpisuje się w strategię działania PKP SA, której jednym z elementów jest czerpanie długoterminowych zysków z posiadanych zasobów. Udostępnienie powierzchni pod nośniki reklamowe przebiega z poszanowaniem prawa i jest prowadzone oparciu o ściśle określone standardy uwzględniające także kwestie związane z estetyką przestrzeni publicznej”.

Rzecznik PKP SA dodaje, że odległość ekranu od bloku mieszkalnego wynosi 150 m, reklama jest włączona godzinach 6-22, a jasność wyświetlania ustawiono na poziomie 30 proc. mocy. Kończy stwierdzeniem: „Budynek Dworca Wschodniego nie jest w rejestrze zabytków, dlatego też instalacja nośnika nie wymagała uzgodnień z służbami konserwatorskimi”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo może być niespokojna noc. IMGW wydało alert pogodowy dla mieszkańców naszego powiatu
Następny artykułPiłkarz nie przyszedł na trening. Kuriozalne tłumaczenie. “To sprawa dla Discovery”