A A+ A++

Pojechaliśmy z Rybnika do Gliwic. Nowym połączeniem, które zyskuje na popularności. Rybnik czekał prawie ćwierć wieku na powrót tej linii. Wsiedliśmy do porannego pociągu o 7.00 i za 49 minut znaleźliśmy się w Gliwicach.

Nowinom towarzyszył Grzegorz Wolnik radny wojewódzki od lat angażujący się w ponowne połączenie Rybnika i Gliwic. W czasach szkolnych jeździł w tym kierunku często. Trasę z przystankami zna na pamięć. – Dopóki z Rybnika jeździli do zabrzańskich kopalni miejscowi górnicy, ten pociąg był niezbędny dla regionu. Później przemysł kopalniany podupadł, przesiedliśmy się do samochodów i te połączenie przestały się kolei opłacać – przyznał nam G. Wolnik.

Samorządowca rozpoznaje tu wiele osób. Gdy wsiadamy wita się z nim długoletni dziennikarz lokalny Maciej Kołodziejczyk. Kiedyś w Nowinach Rybnickich, dziś w Życiu Bytomia. Cieszy się z nowego połączenia kolejowego, bo ułatwia mu dotarcie do pracy.

Rozmawiamy z pasażerami. To osoby w różnym wieku. Małżeństwo, które musi coś załatwić w Gliwicach wsiadło do pociągu po 30 latach odkąd podróżowało koleją ostatni raz. Są zachwyceni jakością podróży. Wtóruje im seniorka, która między Rybnikiem a Gliwicami podróżuje od lat. – Cudowna sprawa – komentuje.

Jest sporo młodych osób. To studenci, dotąd przemieszczający się w tym kierunku busami i samochodami. – Nie trzeba się martwić, czy będzie gdzie zaparkować. Nie ma tego autostradowego stresu, konieczności skupienia na drodze – słyszymy od pasażerów.

Jeden z mężczyzn czyta książkę. To słynny Książę Machiavellego. Wróżymy mu polityczną przyszłość, bo pozycja opowiada o technikach sprawowania władzy. – Przyznaję, ciekawa lektura – uśmiecha się nasz rozmówca. Gdyby wsiadł za kierownicę, podróż z książką w ręku byłaby niemożliwa.

Punktualnie docieramy na gliwicki dworzec. Grzegorza Wolnika cieszy, że jesienią przybędzie połączeń. Teraz są poranne i popołudniowo-wieczorne. Dojdą kolejne w ciągu dnia.

Obecny rozkład obowiązuje od 9 czerwca do 31 sierpnia. Koleje Śląskie oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych uruchomiły dodatkowo 8 codziennych pociągów (4 pary) na dobę.

Rozszerzenie oferty do 18 pociągów (9 par) na dobę planowane jest od 1 września 2024 r.

Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych nr 140 i 149, w wyniku których przepustowość linii kolejowych będzie ograniczona. Dlatego uruchomienie pełnej oferty rozkładowej będzie możliwe od 1 września 2024 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułX Festiwal Kultury Ludowej w Wilkowie
Następny artykułKiedy przejść na emeryturę w 2024 roku? Te dwa miesiące są najkorzystniejsze