A A+ A++

Wczoraj na antenie TVP w programie „Pytanie na Śniadanie” z tradycyjną kolędą gościli członkowie Zespołu Regionalnego „Szczyrzycanie”.

Muzycy ze Szczyrzyca w telewizyjnym programie wystąpili wczoraj (20 grudnia) kilka minut przed godziną 8:00. Widzom TVP 2 w całej Polsce zaprezentowali swoje wykonanie kolędy „Mesjasz przyszedł na świat”. 

Członkowie Zespołu Regionalnego „Szczyrzycanie” ubrani byli nie tylko w regionalne stroje – niektórzy przebrali się za postaci charakterystyczne dla lokalnych grup kolędniczych. 

Występ mieszkańców Limanowszczyzny można obejrzeć TUTAJ.

Zespół regionalny Szczyrzycanie działa przy Związku Szczyrzycan od 1926 r. prezentując folklor Lachów szczyrzyckich na estradach Polski i za granicą. Koncertował m.in. w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Suchej Beskidzkiej- w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, w Krynicy z okazji Góralskich Spotkań pod Jaworzyną i nie tylko, w Lublinie, Przemyślu, Cieszynie, Warszawie, Opolu, Katowicach, Krośnie, Poznaniu, Łodzi. Występował w Piwnicy po Baranami, w Teatrze Rozmaitości i Teatrze Starym w Krakowie. Uczestniczył w Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej.

Grupa dziecięco-młodzieżowa uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu “Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu i ” Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych” w Rabce. Tańczyła na Słowacji. “Szczyrzycanie” koncertowali też w Austrii podczas uroczystości poświęconej 321-rocznicy odsieczy wiedeńskiej i 21-rocznicy pobytu Ojca Świętego na Kahlenbergu.

“Szczyrzycanie” brali udział w oprawie artystycznej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w Starym Sączu. Uczestniczyli w nagraniach płyty “Życzymy, życzymy” dedykowanej Ojcu Świętemu. Członkowie zespołu brali udział w pielgrzymce dziękczynnej do Watykanu wraz z przedstawicielami diecezji tarnowskiej.

Zespół nagrał też własne płyty: “Oj, jak jo se zaśpiewom w szczyrzyckiej dolinie” oraz “Hej, nam kolęda”.

Założycielami zespołu byli: ks,. Antoni Matejkiewicz i dr Władysław Gębik. Od 1960 roku zespół regionalny “Szczyrzycanie” prowadziła Waleria Cudek. Obecnie zespół działa w trzech grupach wiekowych: dziecięcej (tańczą dzieci ze szkoły podstawowej), młodzieżowej ( młodzież szczyrzyckiego gimnazjum i jego absolwenci) oraz dorosłych. Grupę dziecięcą prowadzi Alina Adamczyk, grupę młodzieżową i dorosłych – Halina Matykiewicz, zaś kapelą ludową kieruje Wiesław Cudek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBritain is being hit by a wave of strikes. Why have things got so bad?
Następny artykułJak obliczyć swoje wynagrodzenie netto: poradnik dla pracowników i przedsiębiorców