A A+ A++

Miniony czwartek, 27 czerwca 2024 roku, w restauracji Chëcz Kòle Szpërka w Rewie odbyła się wyjątkowa kolacja degustacyjna. Wydarzenie to przyciągnęło miłośników kulinariów, którzy mieli okazję zanurzyć się w smakach Bałtyku i Atlantyku. Główną gwiazdą wieczoru był znany kucharz Pascal Brodnicki, który wspólnie z Patrykiem Kobielą i Bartoszem Nowakiem z Chëcz Kòle Szpërka stworzył niezapomniane menu, prezentując rywalizację między kuchnią polską a francuską.

„Dzisiaj mamy kolejną wspólną kolację. Tematem przewodnim jest Bałtyk kontra Atlantyk, co zaowocowało stworzeniem dzisiejszego menu degustacyjnego.” mówi Pascal Brodnicki

Kolację rozpoczęły przystawki (Amuse Bouche), które wprowadziły gości w wykwintne smaki obu kultur. Patryk Kobiela i Bartosz Nowak zaserwowali wytrawny krem z młodej pietruszki z dodatkiem rabarbaru i kruszonką z karmelizowanej białej czekolady. Z kolei Pascal Brodnicki zaprezentował klasyczne francuskie escargots w sosie maślano-czosnkowym na grzance z pupernikla. Oba dania zachwyciły oryginalnością i głębią smaków.

Następnie przyszedł czas na zupy. Reprezentacja kuchni polskiej podała krem z turbota i wędzonej śmietany z palonym porem i kiszonymi szparagami. Francuską odpowiedzią na to danie było velouté z dyni Hokkaido z curry, które zaskoczyło intensywnością aromatów i kremową konsystencją.

Dania główne stanowiły kulminację smakowej podróży. Polska kuchnia zaprezentowała węgorza confit z musem z kalafiora i raków, smażonym bobem na maśle klarowanym oraz pianką z kopru włoskiego. Po stronie francuskiej pojawiła się galette bretonne z owocami morza i sosem holenderskim z estragonem. Każde z tych dań oddawało ducha swojej kuchni, zachwycając gości finezją i precyzją wykonania.

„Myślę, że warty uwagi jest węgorz konfitowany, który jest od nas tutaj z zatoki. Warto się tym chwalić i szczycić. Nie każdy lubi węgorza, wszyscy znają go głównie w postaci wędzonej. My go konfitujemy, czyli wolno gotujemy w głębokim oleju w niskiej temperaturze. Dzięki temu jest mięciutki, a kręgosłup praktycznie sam odchodzi, więc można nawet zjeść skórę.” opowida nam Patryk Kobiela Szef  Restauracji Chëcz Kòle Szpërka w Rewie

Jedna z uczestniczek kolacji, zapytana o swoje wrażenia, stwierdziła: „Węgorz. Bardzo lubię tę rybę i super mi smakowała„. Inny gość dodał: „Dla mnie bardzo duże porcje, obfite. Także bardzo jestem najedzona„. Opinie na temat rywalizacji były jednomyślne: „Kurcze, no remis, remis, pełen remis” – podkreślali kolejni degustatorzy, chwaląc zarówno kuchnię polską, jak i francuską.

W ramach intermezza podano sorbet z pigwy, który orzeźwił podniebienia przed deserami. Na słodkie zakończenie kolacji polska strona zaproponowała szpajzę kaszubską z espumą śliwkową, natomiast Pascal Brodnicki zaserwował café gourmand, czyli zestaw małych, wykwintnych deserów, idealnych do filiżanki kawy.

Całe wydarzenie dopełniał znakomity sommelier, który starannie dobierał wina do poszczególnych dań, podkreślając ich walory smakowe i aromatyczne.

„Jesteśmy otwarci cały rok, mamy też śniadania, także zapraszamy od ósmej rano do 21.30 w sezonie. Zapraszamy do próbowania dań z karty, bo czasami naprawdę mamy super rzeczy, których nie można spotkać nigdzie indziej.” mówi Bartosz Nowak Szef  Kuchni Chëcz Kòle Szpërka w Rewie

My jako Redakcja kaszuby24.pl mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu i dziękuje organizatorom za możliwość dołączenia do tej kulinarnej uczty. Liczymy na dalszą współpracę i kolejne niezapomniane wieczory w restauracji Chëcz Kòle Szpërka. Zachęcamy również do obejrzenia reportażu wideo oraz galerii zdjęciowej z tej kolacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurencja jest o krok przed Tobą? Jak odrobić straty i zbudować widoczność w sieci?
Następny artykułRELACJA. 859. dzień wojny.Przejmujące przesłanie Zełenskiego