Odkąd Władimir Putin ogłosił “częściową mobilizację”, polegającą na zaangażowaniu co najmniej 300 tys. Rosjan w wojnę, płonęły budynki administracji wojskowej w Sankt Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie i Toljatti.
Rosjanie nie palą się do pójścia na front. Wyrażali swoje niezadowolenie w nocy ze środy na czwartek na ulicach miast. W efekcie “łapanki” służb, zatrzymano ok. 1300 osób. Część z nich może być pewna, że zostanie wcielona do armii rosyjskiej, która – w wyniku ukraińskiej kontrofensywy – poniosła klęskę w obwodzie charkowskim.
Zobacz: Bunt Rosjan przeciwko wojnie i Putinowi. Protesty na ulicach, ucieczki z kraju
Koktajlem Mołotowa w punkty mobilizacyjne
Z powodu niezadowolenia obywateli Federacji Rosyjskiej dochodzi do aktów sabotażu. W sieci możemy zobaczyć płonący punkt komisariat wojskowy w Łomonosowie, znajdującym się pod jurysdykcją Sankt Petersburga.
Nieznany sprawca obrzucił też budynek administracyjny miasta Toljatti – do zdarzenia doszło w nocy około godziny 3.44. Tu również w ruch poszedł koktajl Mołotowa.
Podpalony został punkt poborowy w Niżnym Nowogrodzie. Jak donoszą rosyjskie źródła na Telegramie, pożar szybko zdołano ugasić.
Wielu obrońców Azowstalu wróciło do domów. Sensacyjne kulisy negocjacji z Rosją
Protesty w Rosji przeciwko mobilizacji
Moskiewska prokuratura ostrzegła, że za organizowanie lub udział w protestach grozi do 15 lat więzienia. Władze wydały podobne ostrzeżenia przed innymi protestami. Środowe były pierwszymi ogólnokrajowymi protestami antywojennymi od czasu rozpoczęcia walk 24 lutego.
Przed ogłoszeniem częściowej mobilizacji zaostrzono w Rosji prawo, dotyczące m.in. dezercji i odmowy służby wojskowej. Rosyjski parlament w ostatnich dniach przyjął projekt ustawy o zaostrzeniu kar za dezercję, zniszczenie mienia wojskowego i niesubordynację. Za “dobrowolne poddanie się” grozi teraz do 10 lat więzienia. Z kolei obywatelowi, który odmówi zaciągnięcia do wojska w przypadku mobilizacji, można postawić zarzuty z karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Izrael: Reparacje wojenne? To sprawa między Polską a Niemcami
ISW: Mobilizacja nic nie da Rosji
Według analityków Instytutu Badań nad Wojną, zwerbowanie nawet 300 tys. kolejnych rezerwistów nie przyniesie Rosji korzyści w postaci zmiany w realiach wojny na Ukrainie. – Ogłoszenie częściowej mobilizacji przez rosyjskiego prezydenta Władimira Putina jest odzwierciedleniem licznych problemów, z którymi zmaga się Rosja w słabnącej inwazji na Ukrainę – stwierdzili eksperci.
ISW zwraca też uwagę, że roczne przeszkolenie w ramach obowiązkowej służby wojskowej nie pozwoli na uzyskanie przewagi na froncie i umiejętne posługiwanie się bronią w staciu z Ukraińcami. Zmobilizowanych czekają ponadto dodatkowe ćwiczenia, które mogą potrwać od kilku tygodni do nawet pół roku, nim będą gotowi do walki.
GW
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS