Nowe korony na głowy Jezusa i Maryi na wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej założył 15 sierpnia kardynał Stanisław Dziwisz. W trzydniowych uroczystościach wzięli udział hierarchowie z Polski i zagranicy oraz tysiące wiernych zgromadzonych na błoniach kodeńskiego sanktuarium.
Sumą odprawioną w poniedziałek 14 sierpnia, pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Stanisława Dziwisza (legat papieski to stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w danym kraju), rozpoczęły się doroczne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu. W tym roku wpisują się one w jubileusz 300-lecia papieskiej koronacji obrazu Królowej Podlasia.
Mszę wraz z kard. Dziwiszem koncelebrowali m.in. biskup siedlecki Kazimierz Gurda, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, emerytowany biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, biskup pomocniczy kamieniecko-podolski na Ukrainie Radosław Zmitrowicz OMI czy prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. Marek Ochlak OMI. W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele bractwa kurkowego, któremu patronuje Matka Boża Kodeńska, przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, Zakonu Rycerzy Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej, a także licznie przybyli pielgrzymi.
Jeszcze więcej wiernych – około kilkunastu tysięcy – uczestniczyło w wieczornej mszy tzw. wigilijnej, poprzedzającej główną uroczystość koronacyjną. Msza rozpoczęła się od procesji z kopią obrazu Matki Bożej Kodeńskiej z bazyliki na kalwarię. Modlitwie przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, a towarzyszyli mu m.in. metropolita gnieźnieński, prymas Polski Wojciech Polak oraz emerytowany biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Podczas wieczornej eucharystii na Kodeńskiej Kalwarii rozdano 6 tysięcy komunii.
Powtórnej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej – w okrągły jubileusz pierwszej, papieskiej, sprzed 300 lat – dokonano we wtorek 15 sierpnia. Owa pierwsza koronacja była trzecim takim aktem w historii Polski, a drugim w obecnych granicach Rzeczypospolitej. Przypomnijmy, że pierwsza papieska koronacja miała miejsce na Jasnej Górze w 1717 roku, a rok później koronowano wizerunek Maryi w Trokach koło Wilna. Trzecie takie wydarzenie odbyło się właśnie w Kodniu, dokładnie 15 sierpnia 1723 roku.
Na wstępie Dziwisz podkreślił wyjątkową łączność, która istnieje między uroczystościami w Kodniu a Stolicą Piotrową: – Cieszę się, że spełniając wolę ojca świętego Franciszka, jako jego specjalny wysłannik, mogę dzisiaj razem z wami modlić się i sprawować eucharystię w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, w trzechsetną rocznicę koronacji jej sławnego wizerunku. Wiem, że ojciec święty, jak zaznaczył w specjalnym liście, łączy się z nami duchowo, serdecznie nas pozdrawia i udziela nam wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.
Jak mówił dalej, wyrazem wdzięczności Kościoła za wstawiennictwo Maryi u swego Syna za wszystkim swoim dzieciom, są sanktuaria – także to Kodniu, w którym od blisko 400 lat obecny jest jej wizerunek. – Na obrazie Maryja przedstawiona jest w królewskich szatach, trzymając w lewym ręku Dziecię Jezus, a w prawym berło. Taka ikonografia zapowiadała niejako ozdobienie obrazu królewskimi koronami, co – jak wiemy – nastąpiło dokładnie 300 lat temu, 15 sierpnia 1723 roku. W tym dniu na skroń Maryi i Jej Boskiego Syna nałożono złote korony. Dziś, dla upamiętnienia tej rocznicy, nałożymy na kodeński obraz Maryi i Jej Syna nowe, jubileuszowe korony, pobłogosławione przez Papieża Franciszka – wyjaśniał legat papieski.
Kardynał Dziwisz mówił też o misji Maryi w naszym dzisiejszym niespokojnym, podzielonym, skłóconym świecie: – Ona chce nam pomagać i dlatego powinniśmy prosić Ją o pomoc, o wstawiennictwo u Boga. Zacznijmy od siebie, od budowania i pogłębiania jedności naszych rodzin, wspólnot i środowisk. Szanujmy się nawzajem. Twórzmy wspólnie dobro. Nie traćmy energii na jałowe spory. Nie dajmy się zwodzić tym propagandowym hasłom i programom partyjnym, które dzielą społeczeństwo, wywołują napięcia i konflikty, poniżają godność inaczej myślących osób – mówił purpurat.
Po kazaniu obraz Matki Bożej Kodeńskiej został wyjęty z ram i przeniesiony przed ołtarz, gdzie Dziwisz, wypowiadając słowa błogosławieństwa, założył Matce Bożej i Jezusowi nowe, jubileuszowe korony. Mają one związek z Ziemią Świętą. W koronie Maryi jest bowiem kamień z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem, a w koronie Jezusa – kamień z Golgoty w Jerozolimie.
Głównymi fundatorami koron byli Marzena i Grzegorz Biereccy.
Poczta Polskiej przygotowała z okazji kodeńskiego jubileuszu i rekoronacji obrazu specjalny znaczek kolekcjonerski.
zdjęcia: https://oblaci.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS