A A+ A++

Płock przeżywa kocie szaleństwo. W Ogrodzie Zoologicznym niedawno przyszły na świat małe tygrysy, teraz ZOO poinformowało o narodzinach panter śnieżnych.

Płockie pantery śnieżne postanowiły nie być gorsze od sąsiadów, tygrysów syberyjskich. Również u nich pojawiło się potomstwo – to pierwszy przychówek samicy Basiry i samca Dextera.

Zwierzęta zapałały do siebie ogromną sympatią od momentu, gdy połączono je w Płocku w 2019 roku. Po dokładnie dwóch latach pojawił się owoc tej miłości, w postaci przepięknych bliźniaczych kociąt płci męskiej.

fot. Małgorzata Trzcińska

Maleństwa mają obecnie 6 tygodni i zaczynają wychodzić na zewnątrz. Podobnie jak u tygrysów, pierwszy okres spędziły wyłącznie z matką w specjalnie przygotowanym kotniku. W Europie pantery śnieżne hoduje 86 ogrodów zoologicznych, ale w ciągu ostatnich 12 miesięcy urodziło się jedynie 18 osobników w 7 placówkach.

– Z pewnością trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby je zobaczyć, gdyż w pierwszych tygodniach życia kocie maleństwa najwięcej czasu spędzają, śpiąc i ssąc mleko matki. Już niebawem goście płockiego ZOO będą mieli nie lada atrakcję, gdyż na sąsiadujących ze sobą wybiegach panter i tygrysów, można będzie oglądać 4 młode kociaki, które w okresie dorastania są bardzo aktywne i skore do zabawy – informuje płocki ogród zoologiczny.

fot. Małgorzata Trzcińska

Pantery śnieżne

Pantera śnieżna, zwana też irbisem lub lampartem śnieżnym, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych kotów. Gatunek objęty jest Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP. Dokładną liczebność panter trudno oszacować, ale według Czerwonej Listy IUCN w naturze żyje prawdopodobnie tylko 4000 – 5000 osobników.

Irbisy zamieszkują Himalaje, Wyżynę Tybetańską i górskie pasma środkowej Azji. Latem spotykane są na wysokości 1800 – 6000 m n.p.m., w zimie schodzą nieco niżej na wysokość około 1500 m n.p.m. Po ciąży trwającej 90-110 dni samica rodzi 1–5 młodych. Matka karmi dzieci mlekiem przez 3-4 miesiące. Młode pozostają z nią przez pierwszy rok życia. W hodowli żyją około 20 lat, w naturze 10-12 lat.

fot. Małgorzata Trzcińska

Pantera śnieżna to mistrz kamuflażu. Długie, gęste, jasnoszare futro z ciemnymi plamami, zapewnia jej znakomite ukrycie się w środowisku, a jednocześnie jest jedną z cech przystosowujących ją do życia w zimnym górskim klimacie.

Tworzenie parków narodowych i rezerwatów, edukacja miejscowych społeczności, oraz badania populacji gatunku w naturze, to podstawy ochrony irbisa. Ogród Zoologiczny w Płocku uczestniczy w ochronie pantery śnieżnej w środowisku naturalnym.

Autorką filmu jest Katarzyna Ablewska.

Debiut filmowy płockich tygrysków syberyjskich [FILM]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest porozumienie programowe między PiS-em a Kukiz'15
Następny artykułPolska bez ambasadora w Londynie? Arkady Rzegocki z nowym stanowiskiem