A A+ A++

Wzmacnianie marki Wrocławia przez kulinaria

Już przy pierwszym wydarzeniu miasto zaprosiło do współpracy Tomasza Tyca i Małgorzatę Scheuer-Tyc, którzy od jedenastu lat prowadzą Wrocławski Bazar Smakoszy przy ul. Paczkowskiej we Wrocławiu. Organizują oni również jedno z większych wydarzeń handlowo-gastronomicznych na wrocławskim Rynku pn. „Wrocławska Feta. Festiwal Piwa, Wina i sera”, które już na stałe wpisało się w kulinarną mapę miasta. Teraz po raz drugi organizują jeszcze Delicje.

Delicje 2024 będą obfitować w kilka znaczących atrakcji. Będą kuchnie z całego świata – od Meksyku przez Wenezueli, Filipin po Hiszpanię, Portugalię, ale będziemy też osadzać kuchnię w lokalnych klimatach sięgając po lokalne produkty. Nowością jest motyw – kawa, a oznacza to, że do festiwalu dołączają wrocławskie palarnie kawy i zrobią sporo zamieszania zarówno na scenie, jak i w strefie warsztatowej – mówi Małgorzata Scheuer-Tyc reprezentująca organizatorów Festiwalu Delicje Regionów. 

– Zależy nam na tym, aby promować świadome jedzenie, świadomy wybór produktów w duchu zero waste, less waste. Będziemy promowali kuchnię roślinną, dołącza do nas też (ze swoją książką kucharską wegańską) Greenpeace z tematami m.in. fair trade. Akcentujemy też ekologię w innych aspektach. Rezygnujemy z plastiku, zarówno u naszych wystawców, jak i podczas warsztatów, a nasze statuetki dla zwycięzców konkursu na Delicje także są z materiałów ekologicznych – dodaje Małgorzata Scheuer-Tyc.  

Festiwal Delicje 2024 odbywa się przy wsparciu Biura Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia.

– W 2022 roku Wrocław przystąpił do międzynarodowej sieci DELICE-The City Network on Food & Gastronomy. Zrzesza ona przedstawicieli miast zaangażowanych projekty i inicjatywy związane z żywnością. To transfer wiedzy i wymiana dobrych praktyk. Przede wszystkim: kolejny krok wzmacniania marki Wrocławia także przez kulinaria – mówi Małgorzata Golak, dyrektor BiuraRozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Delicje 2024 – poznajcie zwycięskie produkty

W jury konkursu na Delicje 2024 zasiadali Katarzyna Daniłowicz (przewodnicząca), autorka kulinarnej koncepcji Restauracji Tarasowej, Executive chef Hali Stulecia, Grzegorz Caputa (dziennikarz, bloger kulinarny), Joanna Komorowska (dziennikarka i blogerka kulinarna) i Tomasz Tyc (organizator festiwalu). 

Czytajcie także: Małgorzata Scheuer-Tyc i Tomasz Tyc laureatami plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia

Poznaliśmy laureatów, a nagrody odbiorą 14 września od 14.30 na wrocławskim rynku podczas II edycji Festiwalu Delicje. 

Kategoria: Flagowa Delicja

I miejsce: Wódka ziemniaczana z batatem (destylarnia Wolf&Oak)

II miejsce: Kiełbasa wiejska z Podstolic (Gawor Wędliny)

W tej kategorii wystawcy mieli okazję zaprezentować swój sztandarowy produkt, który najlepiej reprezentuje ich ofertę i markę. Może to być produkt cieszący się największym uznaniem wśród klientów lub będący rdzeniem działalności firmy.

Jury oceniało smak, jakość oraz unikalność produktu, które wyróżniają go na tle konkurencji. Ważna była także historia i filozofia, która stoi za produktem, oraz sposób, w jaki reprezentuje on markę.

Celem jest wyróżnienie produktu, który stanowi wizytówkę wystawcy.

Kategoria: Delicja z historią

III miejsce: Ser Kesslera (serowarnia Serotonina)

Kategoria ta jest przeznaczona dla produktów, które mają za sobą interesującą historię powstania. Wystawcy zaprezentowali potrawy i produkty, które wiążą się z unikalnymi tradycjami, inspiracjami lub wartościami kulturowymi.

Jury oceniało zarówno smak, jak i sposób, w jaki produkt opowiada swoją historię, angażując emocje i wyobraźnię konsumentów. Ważne było, aby produkt nie tylko smakował dobrze, ale także miał głębsze znaczenie lub symbolikę. Celem tej kategorii jest nagrodzenie produktów, które łączą kulinaria z narracją i tradycją.

Kategoria: Innowacyjna Delicja

I miejsce: Piwo Amstaff (Browar Złoty Pies)

II miejsce: Wilcza Agawa (destylarnia Wolf&Oak)

W tej kategorii oceniane były produkty, które wyróżniają się nowatorskim podejściem do kulinariów. Może to być innowacyjne połączenie składników, wykorzystanie nietypowych technik kulinarnych lub wprowadzenie całkowicie nowych produktów na rynek.

Wystawcy mieli szansę zaprezentować swoje kreatywne podejście do tradycyjnych receptur lub zupełnie nowe pomysły, które mogą zrewolucjonizować branżę.

Jury poszukiwało produktów, które nie tylko smakują wyjątkowo, ale także wnoszą coś nowego do świata kulinariów. Celem tej kategorii jest nagrodzenie tych, którzy mają odwagę i wizję, by wprowadzać innowacje.

Galeria zdjęć

Kategoria: Lokalna delicja

I miejsce: Ser Butterkase (serowarnia Serotonina)

Ta kategoria skupia się na produktach, które najlepiej oddają ducha lokalnej kuchni i tradycji. Oceniane były potrawy i produkty, które wykorzystują regionalne składniki i w unikalny sposób promują smak danego miejsca.

Wystawcy mieli możliwość zaprezentowania produktów, które stanowią esencję lokalnych smaków, odwołując się do regionalnych tradycji kulinarnych. Jury będzie zwracać uwagę na autentyczność oraz sposób, w jaki produkt reprezentuje kulturę i dziedzictwo danego regionu. Celem jest wyróżnienie tych, którzy pielęgnują i rozwijają lokalne tradycje kulinarne.

Kategoria: Wege Delicja

I miejsce: Sos fermentowany 1000 papryk (1000 papryk)

II miejsce: Lumpiang Gulay (wegetariańska smażona przekąska z tofu i warzywami) (Danie’lna Parze)

W tej kategorii oceniane były potrawy i produkty, które są w 100% roślinne, czyli bez udziału składników pochodzenia zwierzęcego. Wystawcy mogą zaprezentować zarówno tradycyjne dania w wersji wegańskiej, jak i innowacyjne potrawy oparte wyłącznie na roślinach.

Jury zwracało uwagę na smak, wartości odżywcze oraz kreatywność w wykorzystaniu roślinnych składników. Ważne będzie, aby potrawy były atrakcyjne dla szerokiego grona odbiorców, w tym dla osób niebędących na diecie wegańskiej. Celem tej kategorii jest nagrodzenie produktów, które w kreatywny sposób promują dietę roślinną, zachwycając smakiem i różnorodnością.

Kategoria: Delicja Kuchni świata

I miejsce: Wilczy Gin Owoc Pasji (Wolf&Oak)

Ta kategoria celebruje różnorodność kulinarną z różnych zakątków świata. Wystawcy prezentowali potrawy, które w autentyczny sposób oddają smak i tradycje kuchni danego kraju lub regionu. Jury oceniało wierność tradycyjnym przepisom, bogactwo smaków oraz estetykę podania, która powinna odzwierciedlać kulturę danego miejsca.

Kategoria ta nagradza dania, które nie tylko smakują wyśmienicie, ale także przenoszą konsumentów w kulinarną podróż do odległych krajów. Celem jest wyróżnienie produktów, które najlepiej oddają charakterystyczne cechy kuchni świata.

Kategoria: Eko Delicja

I miejsce: Wino musujące (Winnica Adoria)

W tej kategorii oceniane były produkty, które wyróżniają się ekologicznym podejściem do produkcji i prezentacji. Wystawcy mogli prezentować potrawy przygotowane z organicznych składników, opakowania przyjazne środowisku lub procesy produkcji minimalizujące wpływ na planetę.

Jury oceniało nie tylko smak, ale także sposób, w jaki produkt przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Kategoria ta ma na celu promowanie zrównoważonych praktyk w gastronomii i nagrodzenie tych, którzy dbają o środowisko. Kluczowe są innowacje, które łączą ekologię z jakością kulinarną.

Kategoria: Delicja Fit

I miejsce: Pikantny miód akacjowy (1000 papryk)

Kategoria ta dedykowana jest zdrowym i dietetycznym potrawom, które łączą walory odżywcze z doskonałym smakiem. Wystawcy mogli prezentować potrawy niskokaloryczne, bogate w wartościowe składniki odżywcze lub produkty wspierające zdrowy tryb życia.

Jury oceniało nie tylko smak, ale także wartości odżywcze i kreatywność w komponowaniu zdrowych potraw. Ważne było, aby potrawy były nie tylko zdrowe, ale także atrakcyjne dla podniebienia. Celem tej kategorii jest promowanie zdrowego odżywiania w sposób, który zachwyca smakiem i innowacyjnością.

Festiwal Delicje 2024 – zobaczcie program wydarzeń

Piątek, 13 września 2024

  • 15:00-15:15 Oficjalne otwarcie festiwalu. Prowadzący Rafał Zieliński
  • 15:30-16:30 Koncert zespołu Mysłaki
  • 17:00-17:45 Czym się różni espresso od kawy przelewowej. Prowadzący Karol Przesmycki
  • 18:00-18:45 Od poranka do wieczora: Kiedy kawa spotyka piwo. Prowadzący Robert Zieliński
  • 19:00-22:00 DJ Manish

Sobota, 14 września 2024 

  • 12:15-13:15 Pokaz Kulinarny w wykonaniu Katarzyny Daniłowicz, autorki kulinarnej koncepcji Restauracji Tarasowej, Executive chef Hali Stulecia
  • 13:30-14:15 Kawa od owocu do paczki. Prowadzący Krzysztof Zamęcki
  • 14:30-15:30 Oficjalne wręczenie Delicji 2024
  • 16:00-16:45 Rynek kawy w Polsce i na świecie. Prowadzący Marcin Rusnarczyk
  • 17:00-18:00 Koncert zespołu Breslauers
  • 18:15-19:15 Koncert zespołu Gentelmen’s Jazz
  • 20:00-21:00 Koncert zespołu Mocna Strona Bluesa

Niedziela, 15 września 2024

  • 12:30-13:30 Elektryzujący pokaz kulinarny. Restauracja Vegan AF Ramen
  • 14:00-14:45 Czym kierować się przy wyborze kawy do domu. Prowadzący Karol Przesmycki
  • 15:00-15:45 Przegląd alternatywnych metod parzenia kawy. Prowadzący Marcin Rusnarczyk
  • 16:00-16:45 Ekspres automatyczny czy kolbowy w domu? Prowadzący Krzysztof Zamęcki
  • 17:00-17:30 Pokaz tańca Fundacji Lelenfant
  • 17:00-20:00 DJ Manish 
  • 20:00 Zakończenie festiwalu.

Projekt „Od pola na wrocławski stół”

Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia, które jest współorganizatorem Festiwalu Delicje, realizuje także projekt współfinansowany w ramach programu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pod nazwą „Od pola na wrocławski stół”.

– Ważne jest połączenie producentów z regionu z okolic Wrocławia z restauratorami, a w ubiegłym roku rozpoczęliśmy pilotażowy program „Od pola na wrocławski stół”, czyli skracamy drogę od pola na stół i pragniemy, aby wysokiej jakości produkty pojawiały się we wrocławskich restauracjach – tłumaczy Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia.   

Celem projektu jest połączenie producentów żywności z województwa dolnośląskiego z wrocławskimi restauratorami, tak, aby branża gastronomiczna zwiększyła udział produktów wytwarzanych lokalnie w swoich restauracjach. Działanie ma na celu podniesienie świadomości dotyczącej zrównoważonej konsumpcji i zdrowego odżywiania.

Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосіяни не відмовились від наступу на Борову і виходу до річки Оскіл, – лейтенант 3 ОШБр
Następny artykuł8 września odbędą się uroczystości w 78. rocznicę operacji „Lawina” na Polanie Śmierci k. Starego Grodkowa