Co łączyło z Zakopanem Helenę Modrzejewską, dlaczego stolicę Tatr tak chętnie przedstawiała na obrazach Wanda Gentil Tippenhauer, w jakich okolicznościach trafiła na Podhale Zofia Stryjeńska? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy na wystawie “15 x Kobieta w Zakopanem” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem. Na wystawę zapraszają Zakopiańskie Centrum Kultury i miasto Zakopane.
Pomysłodawczynią wystawy jest dyrektorka Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem, Lidia Rosińska-Podleśny. – „15 x Kobieta w Zakopanem” to opowieść o kilkunastu nietuzinkowych kobietach, które swoim życiem i działalnością na stałe wpisały się w historię Zakopanego.
O malarkach, tancerkach, aktorkach, pisarkach, taterniczkach …
Mimo iż reprezentowały różnorodne profesje, pochodziły ze zróżnicowanych środowisk, jak również żadna z nich nie urodziła się w Zakopanem, łączy je fakt, że w swoim życiu, prywatnie i zawodowo, aktywnie działały na rzecz społeczności mieszkańców Podhala – tłumaczy kuratorka wystawy. O kim mowa? – O malarkach, tancerkach, aktorkach, pisarkach, taterniczkach, muzyczkach, kolekcjonerkach i przyrodniczkach. Niezwykle ambitnych i pracowitych, co miało niebagatelny wpływ na ich rozwój osobisty. Na terenie Zakopanego były prekursorkami wielu przedsięwzięć: edukowały młodzież, przyczyniły się do budowania szkół, kościołów, współtworzyły środowisko artystyczne, wspinały się, wytyczały nowe szlaki, rozsławiały piękno Tatr i tutejszy folklor – podkreśla Lidia Rosińska-Podleśny.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS