A A+ A++

mat. pras.

Katarzyna Czapla-Durska poprowadzi wykład pn. „Kobiety w złocie. Gustav Klimt” już w najbliższy czwartek 11 stycznia w Pasażu Kultury Andromeda o 17:00. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte.

W twórczości Gustava Klimta często możemy zauważyć śmiałe sceny, które nawet na współczesną sztukę wydają się niezwykle ekstrawaganckie.

„O kim tym razem? O artyście, który bał się kobiet a uczynił je boginiami. Zabierzemy was do Wiednia. Usłyszycie o muzeach, secesji, wdzięku i splendorze. Dowiecie się kim były tajemnicze piękności z jego obrazów i co kryje w sobie najsłynniejszy pocałunek świata” – zapraszają organizatorzy wydarzenia, czyli Teatr Mały w Tychach.

Gustav Klimt (1862-1918) uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela secesji oraz za najbardziej wpływowego twórcę wiedeńskiego modernizmu. Twórczość Klimta odbiega znacząco od kanonów akademickich, jakie wpajano mu przez lata nauki. W zamyśle Gustava Klimta było tworzenie dzieł wolnych od wszelkich stylów i narzucanych przez ówczesnych twórców konwencji.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty jest portret Adeli Bloch-Bauer I. Do jego stworzenia Klimt użył złota oraz srebra w płatkach co było niecodzienną techniką jak na ówczesne czasy. W 2006 r. obraz został sprzedany za 135 milionów dolarów, co było wówczas najwyższą z cen, jaką uzyskano za obraz.

Słynne obrazy Gustava Klimta to także: „Węże wodne”, „Drzewo życia” czy „Jabłoń”. Nie ulega jednak najmniejszej wątpliwości, że dziełem życia Klimta jest obraz „Pocałunek”.

W twórczości Klimta duża role odgrywały kobiety. Jego fascynację płcią piękną można zauważyć w większości prac oraz w życiu artystycznym. Sam artysta twierdził, że obawia się kobiet oraz miłości, co nie przeszkodziło w licznych romansach, głównie ze swoimi modelkami.


źródło: MCK Tychy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJubileusz teatru, ceramika na dworcu, kolędowanie i Sorry Boys w KCK – gdzie warto wybrać się w weekend?
Następny artykułArtur Jasiński chce wystartować w jednym z największych maratonów na świecie