A A+ A++

W miniony czwartek, 6 lutego, goście Muzeum Miasta Mysłowice spotkali się z Kingą Łapot-Dzierwą, artystką i pedagogiem sztuki. Goszcząca w murach muzeum dr hab. prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kinga Łapot-Dzierwa, wygłosiła wykład o ideale kobiety w sztuce na przestrzeni wieków.

– Pani profesor jest jednocześnie artystą i pedagogiem. Mieliśmy okazję się zetknąć, kiedy prowadziliśmy warsztaty dla dzieciaków, stąd wiem o jej dużym zaangażowaniu w tej materii. Wystawa sztuki połączona jest z przekazem ideowym. Przyszło wielu wielbicieli kobiet, tematów kobiecych – mówi Adam Plackowski, dyrektor Muzeum Miasta Mysłowice.

Odbył się też wernisaż wystawy jej dzieł, którym artystka poświęciła ostatnie 3 lata swojej pracy twórczej.

– Takie łąki mamy obecnie w Krakowie, bo jest taki pomysł na tworzenie skwerów z polnymi kwiatami, ale podobne łąki pamiętam też ze swojego dzieciństwa. Pamięć zapachów, kolorów często w nas zostaje. To są miejsca, których czasami już nie ma, bo zostały na przykład zabudowane. Jest to pewnego rodzaju sentyment i próba zatrzymania tych miejsc w formie plastycznej – mówi Kinga Łapot-Dzierwa. 

Autorka prac wśród inspiracji wymienia przede wszystkim twórczość Stanisława Wyspiańskiego. 

– Stanisław Wyspiański z naszej polskiej przyrody zrobił wielką rzecz, co pokazała wystawa jego prac w Muzeum Narodowym w Krakowie. Kwiaty może są tematem banalnym, ale do tego tematu sięgali najwięksi twórcy, jak Renoir, Van Gogh ze swoimi słonecznikami, czy Monet z nenufarami. Wyspiański także pokazał, że można z tego tematu zrobić temat piękny i ważny – dodaje Kinga Łapot-Dzierwa. 

Artystka i pedagog sztuki w swojej pracy uwielbia łączyć kwalifikacje i umiejętności artystyczne i pedagogiczne. Jej prace były nagradzane w konkursach międzynarodowych i prezentowane na wystawach w kraju i za granicą. Znajdują się w prywatnych kolekcjach w USA, Niemczech, Szwecji, Włoszech, na Ukrainie i w Polsce.

Na kolejnym „Muzealnym czwartku”  już za miesiąc, będziemy mogli natomiast podziwiać wystawę zegarów z kolekcji prywatnej. Więcej szczegółów już niebawem. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMost na 50 lat…
Następny artykułNietypowa zimowa przerwa w Premier League. Kolejka potrwa… 10 dni