A A+ A++

Pod tym hasłem świętowały dziś panie, zaproszone do Miejskiego Ośrodka Kultury przez Świdnicką Radę Kobiet we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Świdnicka. Spotkanie było oczywiście okazją do życzeń i dobrej zabawy, ale również do zaprezentowania dotychczasowych działań podejmowanych przez Świdnicką Radę Kobiet.

Gości powitali Renata Elmerych, przewodnicząca ŚRK i Andrzej Mańka, prezes Stowarzyszenia, wyjaśniając powód dzisiejszego spotkania: – Dokładnie trzy lata temu, 8 marca 2021 roku, powstała Świdnicka Rada Kobiet, powołana przez burmistrza Waldemara Jaksona. Dzisiaj dobiega końca jej kadencja. Pomyśleliśmy, że dobrze będzie podsumować działania Rady w tak zacnym gronie, w jakim teraz się zebraliśmy. Poza tym pół roku temu postanowiliśmy napisać projekt, którego celem jest uhonorowanie kobiet aktywnych. Witamy więc wszystkie panie, z różnych środowisk, te młodsze, i te starsze, i życzymy im wszystkiego najlepszego.

– 8 marca jest pretekstem dla panów, żeby podziękować kobietom, przypomnieniem o ich roli w życiu mężczyzny i rodziny. Kobiety są motorem wielu środowisk w Świdniku, za co bardzo serdecznie im dziękuję. Życzę wszystkim paniom spełnienia marzeń, poszerzania możliwości i zainteresowań, a także tego, żeby w ich życiu pojawiali się mężczyźni, którzy będą ostoją bezpieczeństwa  – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

W skład Świdnickiej Rady Kobiet wchodzą: przewodnicząca Renata Elmerych, wiceprzewodnicząca Anna Zawadzka, sekretarz Katarzyna Rudnicka-Huczuk, członkinie zarządu Anna Wojnarska i Jolanta Chlebień.  Ich aktywność w okresie kadencji 2021-2024 to, między innymi: zainicjowanie zamontowania w świdnickich szkołach „Różowych Skrzyneczek”, napisanie projektów, które zostały wybrane do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego – „Na narty do Królowej Śniegu – teatralnie i z przytupem”, „Tropem Księżniczek i rycerzy – bajkowe spotkania z historią”, „Śladami Janosika, czyli góralskie zbójowanie ze śpiewem i tańcem”, „Lotnicze miasteczko dla dzieci – modernizacja i rozbudowa placu zabaw”, „Bajkowe podróże z Panem Kleksem”, „Rak to nie wyrok”, „Mały Książę – w poszukiwaniu wartości”, zainicjowanie „Kobiecych Śród w Parku Avia”, zorganizowanie plebiscytów – „Moja Rodzina i Ja”, „Świdnik miastem aktywnych i kreatywnych kobiet”, „Najaktywniejsza Seniorka Świdnika”, w ramach akcji „Kobiety kobietom” zorganizowanie pomocy dla wolontariuszek ze Lwowa i Kołomyi oraz dla ludności cywilnej Ukrainy i wojska ukraińskiego, a także dla pani Grażyny, która straciła dach nad głową, włączanie się w akcje charytatywne, na przykład „Świdnik dla Łukasza”, „Zwykły dzień niezwykłego Franka”, zorganizowanie dla najmłodszych świdniczan „Wielkanocnego polowania na jajeczka”. Panie zainicjowały powstanie w Świdniku Centrum Aktywności Kobiet oraz cykl “Sylwetki świdniczanek – moja historia” realizowany we współpracy z Głosem Świdnika, zwróciły się też do burmistrza Świdnika z prośbą o wdrożenie programu szczepień ochronnych przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), rozmawiały z dyrektorem świdnickiego szpitala na temat wprowadzenia znieczulenia wewnątrzoponowego oraz zainicjowały  podstawowe badania diagnostyczne uczniów świdnickich szkół (realizowane przez Centrum Medyczne VITA).

Podczas uroczystości Marcin Dmowski, zastępca burmistrza, musiał zmierzyć się z pytaniami od pań ze Świdnickiej Rady Kobiet oraz dziewcząt z nowo utworzonego Stowarzyszenia „Lotna Młodzież”. Dotyczyły, na przykład, powołania kolejnej kadencji Rady Kobiet, wdrożenia świdnickiego programu na rzecz młodzieży czy wsparcia na rzecz profilaktyki zdrowotnej kobiet.

– Zawsze można do mnie przyjść, będę wspierał wszystkie dobre inicjatywy. Dziękuję paniom z Rady Kobiet za pracę, za wszystkie działania – podkreślał Marcin Dmowski.

Dla zebranych wystąpiła Joanna Skowyra, studentka wydziału artystycznego UMCS, wraz z zespołem: Wojciechem Kowalczykiem, Mikołajem Kołodziejczykiem i Kubą Komstą.  Artyści wykonali kilka najpopularniejszych utworów polskiej oraz zagranicznej muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Publiczność bawił do łez kabaret „Za pół złotego” w składzie: Jan Rosiak, Anna Stachyra, Władysław Stachyra, Urszula Taracha, Zofia Makuch, Danuta Kobylańska, Elżbieta Haponiuk, Mirosław Haponiuk, Halina Hylczuk i Marzena Czułczyńska-Prokop. Spektakl „Intrygi damsko-męskie, czyli satyra na życie”, w reżyserii Renaty Elmerych, był niezwykle udanym debiutem świdnickiej grupy.

W programie spotkania znalazły się również słodki poczęstunek, w tym tort, symboliczna lampka szampana. Paniom towarzyszyli i swoją pomocą służyli panowie z Wspólnoty Świdnickiej: Janusz Królik, Radosław Brzózka, Romuald Gumieniak, Piotra Jackowski i Tomasz Szydło.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Waldemar Jakson.

aw

Dzień kobiet Głos Świdnika MOK Świdnik Stowarzyszenie Współnota Świdnicka Świdnicka Rada Kobiet Świdnik uroczystość życzenia

Last modified: 8 marca, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarek Słabiński: Miasto się sypie. Potrzeba nam dużej inwestycji
Następny artykułW Łomnicy o piąte z rzędu zwycięstwo [BĘDZIE LIVE]