A A+ A++

– Czwarta już odsłona konkursu jest naszym ukłonem w stronę Kół Gospodyń Wiejskich, na których spoczywa pielęgnowanie tradycji i przekazywanie bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu kolejnym pokoleniom – mówił członek zarządu Zdzisław Szwed.

Tegoroczna edycja “Kobiety Gospodarnej Wyjątkowej” to trzy kategorie konkursowe:

  1. “Potrawy z kaszą” – na najlepszy produkt z użyciem kaszy.
    Wyroby i potrawy zgłaszane do konkursu w tej kategorii powinny zawierać w przepisie kaszę. Gryczaną, jaglaną, perłową, pęczak czy mannę, jeżeli chodzi o jej wybór uczestnicy mają pełną dowolność i inwencję. Komisja konkursowa oceni zarówno smak, jak i estetykę podania potrawy, a także związek tradycją kulinarną regionu.
  2. “Ciasto z owocami” – na najlepszy wyrób cukierniczy.
    W tej kategorii komisja konkursowa będzie oceniać wypieki i desery głównie pod kątem smaku i podania, ale też zastosowania rodzimych owoców.
  3. “Malowane na drewnie” – na najpiękniejsze rękodzieło.
    Rękodzieło wykonane z drewna powinno być inspirowane sztuką ludową i regionalnymi tradycjami. Zgłoszone do Konkursu prace należy wykonać techniką rękodzielniczą – ozdabiając drewno poprzez malowanie, wypalanie wzoru, obrazu.

Panie zmierzą się najpierw w półfinałach, na szczeblach powiatów, w których komisja konkursowa wybierze zwycięskie Koła, w każdej z trzech kategorii.

Półfinały dla KGW z powiatów: kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego zaplanowano w Lublinie (4-5 czerwca 2022 r., Lubelskie Centrum Konferencyjne),

Na szczeblach powiatowych laureatkom konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne o wartości:

  • I miejsce – 500 zł;
  • II miejsce – 400 zł;
  • III miejsce – 300 zł.

Wartość nagród w półfinałach wynosi 72 tysiące złotych.

Podczas finału konkursu “Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”, spośród wszystkich laureatów wyłonieni zostaną zwycięzcy etapu wojewódzkiego. Autorki najlepszych potraw z kaszą, ciast z owocami i rękodzieła otrzymają nagrody pieniężne w wysokości:

  • I miejsce – 3000 zł;
  • II miejsce – 2000 zł;
  • III miejsce – 1000 zł;

oraz 7 wyróżnień po 500 zł w każdej z kategorii.

Suma nagród w finale wynosi 28 tysięcy 500 złotych.

Laureatki i laureaci półfinałów spotkają się podczas finału konkursu, który odbędzie się 18 czerwca w Zamościu.

Celem konkursu “Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu w aspekcie kulinarnym, jak również propagowanie lubelskiej sztuki ludowej, a także typowych dla województwa produktów. Na przestrzeni trzech lat w konkursie pojawiały się lubelskie jabłka i lubelskie zioła oraz tradycyjne receptury cukiernicze.

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 31 marca br. Wszystkie informacje, regulamin i karty zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej www.lubelskie.ksow.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBarbara Krafftówna pochowała dwóch mężów i syna. Przepisała majątek jednej osobie
Następny artykułJerzy Engel dla Interii: Spodziewam się Legii walecznej i mądrej. Wideo