A A+ A++

Elżbieta Łukacijewska otwiera listę Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, w okręgu nr 9 (Podkarpacie). Głosowanie odbędzie się 9 czerwca br.

Urodzona w Jaśle polska polityk, w latach 2001–2009 była posłanką na Sejm, deputowaną do Parlamentu Europejskiego jest od 2009 roku.

Obok Łukacijewskiej, „jedynki” KO w wyborach do PE to: Janusz Lewandowski – woj. pomorskie, Krzysztof Brejza – woj. kujawsko-pomorskie, Jacek Protas – woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie, Marcin Kierwiński – woj. mazowieckie, Andrzej Halicki – woj. mazowieckie, Dariusz Joński – woj. łódzkie, Ewa Kopacz – woj. wielkopolskie, Marta Wcisło – woj. lubelskie, Bartłomiej Sienkiewicz – woj. świętokrzyskie i małopolskie, Borys Budka – woj. śląskie, Bogdan Zdrojewski – woj. dolnośląskie i opolskie, Bartosz Arłukowicz – woj. zachodniopomorskie i lubuskie.

*************************************************************************************************************

Co pięć lat obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów i posłanki do Parlamentu Europejskiego. Ostatnie wybory europejskie odbyły się w maju 2019 roku. W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami. Z reguły, łączna liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami. Nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący/ca.

Liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, którzy zostaną wybrani w każdym kraju w wyborach europejskich w 2024 r.:

Niemcy: 96
Francja: 81
Włochy: 76
Hiszpania: 61
Polska: 53
Rumunia: 33
Holandia: 31
Belgia: 22
Grecja: 21
Czechy: 21
Szwecja: 21
Portugalia: 21
Węgry: 21
Austria: 20
Bułgaria: 17
Dania: 15
Finlandia: 15
Słowacja: 15
Irlandia: 14
Chorwacja: 12
Litwa: 11
Słowenia: 9
Łotwa: 9
Estonia: 7
Cypr: 6
Luksemburg: 6
Malta: 6

Liczba posłów i posłanek do PE wybieranych z każdego kraju UE jest ustalana przed każdymi wyborami i opiera się na zasadzie degresywnej proporcjonalności, co oznacza, że każdy poseł i posłanka do PE z większego kraju reprezentuje więcej osób niż poseł czy posłanka z mniejszego kraju. Minimalna liczba posłów i posłanek do PE z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna to 96.

źródło: X, samorzad.gov.pl

foto: archiwum

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНавіщо японці ставлять біля своїх будинків пляшки з водою: ну дуже хитрий спосіб
Następny artykułNa pięć miesięcy. Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego