Ja wierzę, że twarda postawa Unii Europejskiej wobec PiS-u może zablokować postępujący proces niszczenia praworządności
— powiedziała posłanka.
Jak zaznaczyła, „nie możemy pozwolić na to, aby PiS nam Polkom, Polakom odbierał nasze europejskie prawa i wolności”.
Dzisiaj ta odbudowa praworządności jest w zasięgu ręki. PiS ustępuje tylko i wyłącznie w obliczu twardej postawy, w obliczu siły. I niestety tak cenione w UE dążenie do dialogu, do kompromisu jest po prostu przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego odbierane jako słabość
— podkreśliła Gasiuk-Pihowicz.
Halicki: Problem praworządności definitywnie rozwiązany
Dlatego – dodała – „cała Unia Europejska, w szczególności zaś Komisja Europejska dysponująca w tym zakresie szerokimi uprawnieniami powinna podjąć twarde, zdecydowane i bezkompromisowe działania w obronie praworządności w Polsce”.
W tym powinna odwołać się do najmocniejszych środków takich, jak właśnie mechanizm praworządności
— mówiła posłanka KO.
My potrzebujemy przywrócenia niezależności Krajowej Rady Sądownictwa i wyboru sędziowskich członków przez sędziów, potrzebujemy zaprzysiężenia trzech prawidłowo wybranych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego, potrzebujemy natychmiastowego zaprzestania prześladowania sędziów, prokuratorów oraz wszystkich obywateli zaangażowanych w obronę niezależnego wymiaru sprawiedliwości
— powiedziała Gasiuk-Pihowicz.
Według europosła Andrzeja Halickiego wydaje się, że problem praworządności został definitywnie rozwiązany.
Prawa trzeba stosować, obywatelskie prawa respektować, a zasady wspólnoty są obowiązującymi i nadrzędnymi
— powiedział Halicki.
Rezolucja Parlamentu Europejskiego
W PE za przyjęciem rezolucji głosowało 506 posłów, przeciwko było 150, a 28 wstrzymało się od głosu.
Autorzy dokumentu, pod którym podpisały się frakcje Europejskiej Partii Ludowej (EPL), Socjalistów i Demokratów (S&D), Odnowić Europę (RE), Zielonych i Lewicy, wyrazili ubolewanie, że „Komisja Europejska nie odpowiedziała na wnioski Parlamentu do dnia 1 czerwca 2021 r. i nie uruchomiła procedury określonej w rozporządzeniu w sprawie warunkowości w najbardziej oczywistych przypadkach naruszeń praworządności w UE”.
Przypomnieli, że zgodnie z art. 5 rozporządzenia w sprawie warunkowości „Komisja sprawdza, czy przestrzegano obowiązującego prawa i, w razie potrzeby, podejmuje wszelkie odpowiednie środki w celu ochrony budżetu Unii”. Podkreślili też, że „sytuacja w zakresie poszanowania zasad praworządności w niektórych państwach członkowskich uzasadnia natychmiastowe zastosowanie rozporządzenia w sprawie warunkowości”.
aja/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS