Poniżej w całości publikujemy stanowisko klubu radnych Koalicji Obywatelskiej dotyczące budżetu Miasta Rybnika na 2021 rok:
Budżet Rybnika jest zabezpieczeniem materialnej strony funkcjonowania miasta. To dzięki niemu jesteśmy w stanie finansować oświatę, pomoc społeczną, gospodarkę komunalną i ochronę środowiska, komunikację miejską, zasoby mieszkaniowe, kulturę, sport, bezpieczeństwo publiczne. Miasto to różne sfery życia, interesy i sprawy bliskie naszym mieszkańcom, ale też przedsiębiorcom, organizacjom i instytucjom. Dlatego w momencie, gdy wspólnoty lokalne pozbawiane są kolejnych dochodów, a ich kompetencje są ograniczane, to musimy protestować. Głośno mówić o problemach samorządów i trudnych czasach, które czekają całe państwo.
To dzięki polskim samorządom udała się transformacja ustrojowa ostatnich trzydziestu lat. Dzięki inwestycjom zrealizowanym w Polsce przez jednostki samorządu terytorialnego, budżet państwa jest zasilany każdego roku w miliardy złotych podatku VAT, PIT i CIT. To Polska samorządowa odpowiada za utrzymanie kapitału społecznego, infrastrukturalnego, finansowego tego kraju. I niszczenie podstaw finansowych społeczności lokalnych poprzez zmiany podatkowe, niedofinansowanie zadań zleconych lub przerzucanie odpowiedzialności bez pokrycia w pieniądzach, prędzej czy później będzie zabójcze dla całej gospodarki. Obserwujemy pierwsze symptomy tego procesu.
Zobacz także
Budżet Rybnika na 2021 rok to budżet kompromisu. Wypracowany po raz pierwszy w historii naszego miasta w drodze trudnych i długotrwałych negocjacji. W zmianę projektu budżetu zaangażowali się radni miasta, ale przede wszystkim sami mieszkańcy, którzy artykułowali swoje najważniejsze oczekiwania. Potrzeby te w zdecydowanej większości zostały uwzględnione w trakcie prac komisji branżowych rady miasta. Wyniki tych rozmów nie zadowolą wszystkich w 100 procentach, ale są przejawem odpowiedzialności za miasto oraz podstawą do zachowania potencjału Rybnika. Samorząd zatrudnia armię ludzi. Ta armia tworzy tkankę społeczną, która zapewnia stabilność i bezpieczeństwo w kontekście działania miasta. A w trudnych czasach właśnie takie elementy polityki lokalnej są najważniejsze. Nie mówimy przecież o grupowych zwolnieniach, nie likwidujemy organów miasta, które zapewniają mu funkcjonalność, nie gasimy światła… Chociaż w przyszłości może do tego dojść. I należy to jasno skomentować – nie z winy samorządów, ale przez władze centralne! Wizja państwa centralnie sterowanego zabija wspólnoty lokalne oraz ideę samorządności.
A teraz konkrety. Dochody budżetowe to ponad 967 milionów złotych. Wydatki, to ponad jeden miliard 90 milionów złotych, w tym wydatki majątkowe to ponad 200 milionów. Te pieniądze stanowią krwioobieg gospodarki, tworzą miejsca pracy, zapewniają firmom zyski, a pracownikom wynagrodzenia.
W budżecie liczą się cyfry. A one są następujące:
– Brak rekompensaty z tytułu ubytku w dochodach podatkowych, to kwota pomniejszająca budżet miasta o 27.9 mln złotych.
– Konieczność zwrotu środków z tytułu podatku od tzw. budowli zlokalizowanych w wyrobiskach górniczych, to 9.3 mln złotych.
– Wzrost płacy minimalnej, to wydatek 4.6 mln złotych.
– Pracownicze plany kapitałowe dają nam kwotę 4.1 mln złotych.
– Niedofinansowanie oświaty, to prawie 64 mln złotych.
– Niedofinansowanie zadań zleconych, to około 5.5 mln złotych.
– Wydatki związane z pandemią, bez wliczania w to kwot strat z tytułu wpływów, to koszt około miliona złotych.
To wszystko daje gigantyczną wartość 116 milionów złotych! Co moglibyśmy za tę kwotę zrobić? Zarówno mieszkańcy naszego miasta, radni Koalicji Obywatelskiej, Wspólnie dla Rybnika oraz prezydent Piotr Kuczera, mają wiele wartościowych pomysłów na to jak te pieniądze można wykorzystać. Moglibyśmy wesprzeć młode rodziny budując nowe żłobki i przedszkola, moglibyśmy zwiększyć bezpieczeństwo remontując chodniki i drogi, moglibyśmy zdecydowanie zwiększyć dostępność i komfort komunikacji miejskiej, czy wreszcie przeznaczyć wyższe kwoty na zwiększenie aktywności sportowej dzieci i młodzieży czy poszerzenia oferty kulturalnej Rybnika.
Budżet miasta odzwierciedla też najważniejsze sprawy. Priorytety w budżecie miasta na 2021 rok i najbliższe lata związane są przede wszystkim z walką o czyste powietrze i realizacją uchwały antysmogowej. Na ten cel w budżecie na 2021 rok zabezpieczono blisko 90 mln zł, co stanowi 8,3% całości wydatków budżetu. Kolejne sprawy to rewitalizacja przestrzeni śródmiejskiej, kopalni Ignacy, ale również budownictwo socjalne i komunalne, a także zrównoważona mobilność miejska.
Dzięki zaangażowaniu radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Wspólnie dla Rybnika, a także we współpracy z prezydentem Piotrem Kuczerą, a w oparciu o trudne decyzje, przesunęliśmy środki z różnych części wydatków na sfinansowanie pomocy nauczyciela w rybnickich przedszkolach, finansowanie grantów w obszarze kultury, sportu, a także wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Proponowany budżet kontynuuje stabilny i zrównoważony rozwój naszego miasta i to pomimo wielu wyrzeczeń, a zwłaszcza rezygnacji lub przesunięcia na następne lata wielu potrzebnych zadań inwestycyjnych i remontowych zgłaszanych przez zarówno radnych miasta jak i rady dzielnic.
W związku z powyższym, a także w obliczu odpowiedzialności za dalszy rozwój Rybnika oraz wbrew populistycznym tendencjom proponowanym nam przez niektórych polityków szczebla lokalnego i centralnego, radni Platformy Obywatelskiej zagłosują za budżetem Rybnika na 2021 rok. To budżet trudny, to budżet kompromisowy, to budżet zrównoważony, w końcu to budżet definiujący nasze bezpieczeństwo, a także utrzymujący potencjał Rybnika jako najważniejszego ośrodka miejskiego Subregionu Zachodniego województwa śląskiego. To budżet wspólnoty jaką jest Rybnik.
Wojciech Kiljańczyk
Marian Fojcik
Radosław Knesz
Franciszek Kurpanik
Łukasz Kłosek
Zbigniew Lubszczyk
Krzysztof Szafraniec
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS