A A+ A++

Burmistrz Kazimierz Jańczuk przekazał symboliczne klucze do zmodernizowanego Domu Ludowego w Mirkowie dyrektor KDK Edycie Markiewicz-Brzozowskiej. Budynek będzie siedzibą Muzeum Wycinanki Polskiej.

W ubiegły czwartek 24 marca odbyło się oficjalne otwarcie zrewitalizowanego budynku dawnego Domu Ludowego w Mirkowie. W związku z tym, że na inwestycję dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury Edyta Markiewicz-Brzozowska pozyskała środki zewnętrzne, przecięcia symbolicznej wstęgi wraz z nią oraz burmistrzem Konstancina-Jeziorny Kazimierzem Jańczukiem i wiceprzewodniczącym rady Miejskiej Andrzejem Cieślawskim, dokonali Emil Sawicki z Urzędu Marszałkowskiego oraz Mariusz Frankowski – dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. A wstęga to była nietypowa – specjalnie na tę okazję artystka ludowa Czesława Kaczyńska z Kadzidła na Kurpiach przygotowała wstęgę – wycinankę. Przecięcia dokonano zaś… nożycami do strzyżenia owiec, których do robienia wycinanek używają artyści ludowi.

Budynek odzyskał dawną, ceglaną elewację fot. Agnieszka Maj

Muzeum ruszy jesienią

Inwestycja polegająca na przywróceniu historycznego wyglądu budynku charakterystycznego dla przyfabrycznej zabudowy Mirkowa oraz dostosowaniu go dla potrzeb Muzeum Wycinanki Polskiej zakończyła się w ubiegłym roku. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem wystawy stałej oraz programu muzeum. Otwarcie dla zwiedzających planowane jest na jesień. Oprócz stałej ekspozycji w Muzeum Wycinanki Polskiej w Konstancinie będą się odbywały wystawy okolicznościowe oraz warsztaty, propagujące tę sztukę. Program będzie skierowany zarówno do dorosłych, jak i do młodzieży i dzieci.

– Dziękuję za dostrzeżenie potencjału Muzeum Wycinanki dla ochrony unikatowego dziedzictwa kulturowego naszego regionu, wzmacniania tożsamości kulturowej i rozwoju atrakcyjności turystycznej Mazowsza – mówiła dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury dziękując za środki przekazane na modernizację budynku. – Dzięki finansowemu wsparciu prac nad rewitalizacją zabytkowego Domu Ludowego i przygotowaniu w nim pierwszego w Polsce Muzeum Wycinanki, powstanie niezwykły projekt muzealno-edukacyjny, który będzie wyróżniał Mazowsze na kulturalnej mapie Europy – podkreśliła Edyta Markiewicz-Brzozowska.

Gość specjalny

Gościem specjalnym uroczystości był dr Antoni Śledziewski, kolekcjonera i kulturoznawca,  który dziesięć lat temu przekazał swoją unikalną kolekcję ponad 3,2 tys. wycinanek z lat 1949-2006 Konstancińskiemu Domowi Kultury. To właśnie poszukiwanie właściwego miejsca dla tej niezwykłej kolekcji stało się zaczątkiem idei utworzenia na terenie związanym z dawną fabryką papieru muzeum wycinanki. Przy okazji piękny zabytkowy obiekt odzyskał dawny blask. Zbiory dr Śledziewskiego staraniem KDK zostały uzupełnione o kolejne zabytkowe obiekty, dzięki czemu muzeum będzie się szczycić największą tego typu kolekcją w Polsce.

– Mimo że ekspozycja nie została jeszcze otwarta, artyści i kolekcjonerzy z całej Polski już przekazują swoje eksponaty, jak na przykład państwo Celina i Wincenty Staśkiewiczowie, którzy podarowali wycinankę wykonaną w 1933 roku. Jest to obecnie najstarsza praca w kolekcji – informuje KDK.

Na renowację zabytkowego budynku przy ul. Anny Walentynowicz 18 w Konstancinie-Jeziornie i adaptację go dla potrzeb muzeum samorząd wydał 3,2 mln zł, a 2,5 mln zł pochodziło z unijnej dotacji.

Czytaj także: Wyciąć muzeum?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzas na quiz. Śladami dawnych znanych elblążan [ Wiadomości ]
Następny artykułStaszów. Policjanci zorganizowali zbiórkę zabawek. Przekazali je małym uchodźcom z Ukrainy [zdjęcia]