A A+ A++

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

5 lat temu, 16 czerwca 2017 r., pisaliśmy w zielonogórskiej “Wyborczej”: 

– W marcu w Zielonej Górze było spotkanie z ks. Adamem Bonieckim. Zaświtało mi takie pytanie: dlaczego nie mamy w okolicy Klubu „Tygodnika Powszechnego”? W kwietniu byłam w Warszawie i rozmawiałam z koordynatorką tamtejszego klubu. Ona nakłoniła nas do założenia podobnego u nas – mówi Bożena Ostrowska.

I podkreśla, że na spotkania mogą przychodzić czytelnicy bez względu na swój światopogląd. Spoiwem mają być „uniwersalne wartości chrześcijańskie”. Nie ma żadnych składek, nie trzeba też zapisywać się do klubu, żeby uczestniczyć w spotkaniach. Będą odbywać się w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 17 w Piekarni Cichej Kobiety w Zielonej Górze. – W dzisiejszym świecie dzieje się dużo, więc pomysłów na tematy rozmów mamy sporo – m.in. problem uchodźców, tolerancja, małżeństwa niesakramentalne, depresja czy bezdomność – wymienia Bożena Ostrowska.

Jerzy Nowak, właściciel Piekarni Cichej Kobiety, gdzie odbywają się spotkania Klubu “Tygodnika Powszechnego”, podkreśla, że nie wie nawet, kiedy minęło pięć lat. W najbliższy piątek i sobotę w Piekarni przy ul. Fabrycznej odbędą się 5. urodziny Klubu. Zaplanowano dwie debaty. Wstęp na obie jest wolny.

W piątek (20 maja) o godz. 18 rozmawiać będą profesorowie: Radosław Markowski, ks. Andrzej Draguła i Mariusz Kwiatkowski. Temat: “Dlaczego dialog w Polsce kuleje, czy i jak można to naprawić?”.

W sobotę (21 maja) o godz. 18 kolejna debata, tym razem o Zielonej Górze. Uczestnicy dyskusji “Wartość poznawcza książki Hugo Schmidta »Geschichte der Stadt Grünberg« z 1922 roku dla współczesnych zielonogórzan” porozmawiają o tym, czy i jak warto tłumaczyć na język polski znaną przedwojenną monografię Zielonej Góry. W dyskusji wezmą udział: prof. Marek Biszczanik, Szymon Płóciennik z zielonogórskiej “Wyborczej”, prof. Jarochna Dąbrowska-Burkhardt, Bartłomiej Gruszka, prof. Marceli Tureczek i prof. Czesław Osękowski.

“Zielonogórski Klub »Tygodnika Powszechnego« istnieje od pięciu lat. Tworzymy miejsce spotkań i dialogu, organizując liczne otwarte dyskusje na istotne, społecznie nurtujące tematy. Nasze pięciolecie wpisujemy w 800 – letnią historię miasta, w którym działamy. Jest to nasz skromny wkład w dorobek mieszkańców miasta i regionu” – piszą organizatorzy.

CZYTAJ TAKŻE: W Zielonej Górze powstał Klub “Tygodnika Powszechnego”. Naczelna zasada? Otwartość

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzewoziła z Kanady 100 tys. dol. Zapomniała o deklaracji
Następny artykułEcclestone skrytykował tanie sztuczki Amerykanów w Miami