A A+ A++

Konferencja Episkopatu Polski zorganizowała w czwartek briefing prasowy, podczas którego przedstawiła swoje stanowisko w sprawie rozporządzenia minister edukacji Barbary Nowackiej dotyczące organizacji lekcji religii w szkołach.

Przedstawiciele duchowieństwa poinformowali, że akt prawny wydany przez szefową resortu budzi ich poważne zastrzeżenia, dlatego zdecydowali się złożyć petycję do I prezes Sądu Najwyższego.

Religia w szkołach. Konferencja Episkopatu Polski wysłała petycję do Sądu Najwyższego

Kler zwrócił się do najważniejszego organu polskiego wymiaru sprawiedliwości, by ten zweryfikował zgodność rozporządzenia MEN z konkordatem i prawem oświatowym, a także sprawdził tryb wydania decyzji, co zdaniem Episkopatu jest wątpliwe.

Ponadto KEP poprosił w swojej petycji do I prezes, by zawnioskowała do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności wymienionego rozporządzenia z Konstytucją RP.

– Sprawa dotyczy istotnego interesu publicznego, a mianowicie takich wartości jak poprawność legislacji, ochrona pracy, prawo rodziców do wychowania dzieci z własnymi przekonaniami i wychowywania dzieci w zgodnie z ich wiekiem – przekazano na briefingu zorganizowanym w siedzibie KEP w Warszawie.

Episkopat uderza w rząd za religię w szkołach. “Skrajne naruszenie zasad”

Zdaniem przedstawicieli kościoła – rzecznika Episkopatu ks. Leszka Gęsiaka SJ i dyrektora Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorza Giemzy – rząd rozporządzeniem o organizacji lekcji religii w szkołach “w sposób skrajny naruszył zasady zaufania obywateli do państwa i lojalność państwa wobec obywateli oraz zasadę ochrony pracy”.

– Kościół z całą pewnością będzie bronił lekcji religii w szkołach, ponieważ to nie jest tylko przekaz wiary, ale także przekaz wartości i kodu kulturowego, bez którego nie można mówić o historii. Naszym celem jest nie tylko przekazywanie wiary, ale też wychowywanie w duchu patriotyzmu i miłości do ojczyzny – ocenił ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik KEP zapowiedział, że Episkopat chce rozmawiać z rządem – zgodnie z procesem demokratycznym – “aby wypracować wspólnie najlepsze rozwiązania dla wszystkich dzieci, rodziców i nauczycieli, dla których ważna jest przyszłość kraju, w którym żyjemy”.

Rozporządzenie Barbary Nowackiej. Katecheci świeccy zaprotestowali w Warszawie 

W środę na Placu Zamkowym w Warszawie kilkuset świeckich katechetów zaprotestowało wobec wspomnianego rozporządzenia minister edukacji. Zgromadzeni wnosili m.in. takie hasła, jak: “Nauka i religia” oraz “Stop dyskryminacji wierzących”. Demonstranci zwrócili się także ze specjalnym listem do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o interwencję.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 1 września 2024 roku, dyrektor szkoły będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci. 

Zobacz również:

Gosek-Popiołek w “Graffiti” o wyborach prezydenckich: To nieodpowiedzialne, że teraz chodzimy i rzucamy nazwiskami/Polsat News/Polsat News … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHotel WIKI zaprasza na koncert zespołu TSA. Po nim dyskoteka pod gwiazdami (VIDEO)
Następny artykułJuż nie musisz wybierać. LG UltraGear 32GS95UE podbije serce każdego gracza