A A+ A++

We wtorek 21 stycznia w Urzędzie Miasta w Sanoku zwołano konferencję prasową w związku z restrukturyzacją Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Otrzymujemy wiele pytań od dziennikarzy, także z mediów ogólnopolskich, dlatego postanowiliśmy spotkać się z Państwem, by przekazać informacje na temat sytuacji finansowej Gminy Miasta Sanoka po decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku – uzasadnił zwołanie konferencji Zastępca Burmistrza ds. Rozwoju  Artur Kondrat.

Wiceburmistrz podkreślił, że w związku z restrukturyzacją banku nie ucierpią osoby fizyczne –  klienci indywidualni i przedsiębiorstwa.

W związku z restrukturyzacją, środki JST, które były klientami Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, zostaną przeniesione w wysokości 57,4 procent do Banku Nowego BFG S. A. Gmina Miasta Sanoka utraci 42, 6 procent ulokowanych w banku środków, co daje kwotę 4,2 mln złotych. 2 mln zł z tej kwoty to środki na inwestycje, pozostałe dotyczą wydatków bieżących jednostek podległych gminie.

Sanok znalazł się w grupie 35 samorządów, które – będąc klientami PBS – zostały poinformowane o utracie środków. 20 stycznia przedstawiciele tych samorządów spotkali się z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, która zadeklarowała wypracowanie mechanizmów pomocy w zrekompensowaniu utraconych środków. 

Dlaczego Sanok był klientem Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, pomimo sygnałów o trudnej sytuacji finansowej banku? Umowa z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym została zawarta w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych. Odbył się przetarg i Podkarpacki Bank Spółdzielczy przedstawił najlepsze warunki.

– Nie było podstaw, by odrzucić ofertę PBS-u. Przed podpisaniem umowy przedstawiciele PBS zapewniali o dobrej realizacji programu naprawczego oraz bardzo dobrych wynikach za półrocze 2019 roku – poinformował dziennikarzy skarbnik Bogdan Florek. 

Zastępca Burmistrza ds. Oświaty mówił o środkach utraconych w podległych mu jednostkach: miejskie szkoły straciły ponad 314 tys. złotych. W tej utraconej kwocie są m.in. środki potrzebne na realizację programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 6 (12 770 zł) oraz środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ponad 67 tys. zł). 

Podczas konferencji wiceburmistrzowie Grzegorz Kornecki i Artur Kondrat zapewnili, że miasto zachowało płynność finansową, zostaną w terminie wypłacone wynagrodzenia pracownicze, świadczenia 500 plus i świadczenia opiekuńcze, nie są zagrożone inwestycje: budowa łącznika do obwodnicy z ul. Łany i przebudowa ulic Pomorskiej i 1000-lecia. 

 

Źródło: Materiały prasowe UM

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlub spłaci zaległości wobec piłkarzy
Następny artykułZmiana na stanowisku skarbnika Gdańska