A A+ A++

Naukowcy z ESA podzielili się nową metodą konstrukcyjną, która może okazać się przełomowa dla eksploracji Księżyca. Chodzi o klocki LEGO wyprodukowane z wykorzystaniem pyłu meteorytowego sprzed 4,5 miliarda lat!

ESA chce wykorzystać wydrukowane w 3D klocki LEGO z meteorytem do budowy schronów na Księżycu
/Lego /materiały prasowe

NASA i ESA wspólnie badają różne technologie druku 3D, aby ocenić wykonalność wytwarzania części budowlanych przy użyciu materiałów znalezionych na Księżycu lub Marsie, co znacznie ułatwiłoby budowanie kolonii. I naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zademonstrowali właśnie jeden z pomysłów, który powstał w wyniku inspiracji klockami LEGO.

Aby zbadać wykonalność wykorzystania materiałów kosmicznych do budowy, zespół wykorzystał pył meteorytowy sprzed 4,5 mld lat do wydrukowania w 3D cegieł przypominających LEGO. Co prawda stworzenie cegły z mieszaniny pyłów w matrycy polimerowej nie jest szczególnie przełomowe, oczekuje się, że nadchodzące testy dostarczą cennych informacji na temat stabilności i trwałości, a tym samym przydatności takich elementów konstrukcyjnych w trudnych warunkach kosmicznych.

Zmielili meteoryt liczący 4,5 mld lat

I chociaż rzeczywiste schronienia zostaną ostatecznie zbudowane na Księżycu przy użyciu materiałów pochodzących z lokalnych źródeł, regolit jest dostępny na Ziemi w bardzo ograniczonej ilości, więc zamiast niego badacze ESA sięgnęli po bardzo podobny materiał kosmiczny, a mianowicie fragmenty meteorytu, które zostały zmielone na pył i zmieszane z niewielką ilością polilaktydu i regolitu, aby wydrukować w 3D klocki przypominające LEGO.

Wykorzystany meteoryt ma około 4,5 miliarda lat i został odkryty w Afryce w 2000 roku. Technicznie klasyfikowany jako kamień brekcjonowany L3-6, zawiera różne pierwiastki, w tym duże ziarna metali, inkluzje, chondry i inne składniki kamiennych meteorytów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPOWIAT BRZOZWOSKI. Miś POPO i wiele innych atrakcji podczas akcji „Bezpieczne Wakacje” (ZDJĘCIA)
Następny artykułEkoZmiana – szkolenie dla mieszkańców Pruszkowa