Wiadomo, że najważniejszym zadaniem klimatyzatora jest zapewnienie w pomieszczeniu optymalnej temperatury. Trudności zaczynają się podczas wyboru, gdyż bogactwo różnych rozwiązań może oszołomić. Jednym z ciekawszych jest klimatyzator kanałowy. Co o nim wiemy? Gdzie się go stosuje?
Jak się okazuje, instalacja kanałowa to jedno z bardziej rozbudowanych rozwiązań klimatyzacyjnych Split. Dzięki temu zyskujemy naprawdę wysoki stopień automatyzacji, mając dostęp do optymalnej temperatury. To jednak nie wszystko, gdyż na uwagę zasługuje także odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu. Co więcej, powietrze jest idealnie czyste, ponieważ w klimatyzacji kanałowej stosuje się profesjonalne filtry. Instalacja ta jest więc najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy objąć nim kilka pomieszczeń. Jako że wiąże się z dość zaawansowanym montażem, warto zaplanować ją już na etapie projektowania.
Kilka słów o budowie i montażu
Klimatyzacja kanałowa to – ujmując najprościej – połączenie systemu kanałów, jakimi po całym budynku rozprowadza się schłodzone, oczyszczone powietrza. Instalacja możliwa jest zarówno przez ściany, jak i strop. Kanały mogą mieć różny – prostokątny lub okrągły – kształt. Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, lepiej wcześniej zaplanować jej montaż, bo wiążę się to z wieloma zaawansowanymi pracami, między innymi wykonaniem odpowiednich przepustów.
Oczywiście, już po wybudowaniu budynku jesteśmy w stanie zainstalować klimatyzację kanałową, lecz będzie to proces o wiele trudniejszy i niestety droższy. Ważne, by pamiętać, że urządzenie sterujące powinno być zlokalizowane w osobnym pomieszczeniu. Wiele osób o tym zapomina, gdyż ten wymóg występuje tylko w odniesieniu do klimatyzacji kanałowej.
Gdzie najlepiej ją stosować?
Nie ma wielu rodzajów klimatyzatorów tego rodzaju, dostępne są dwa typy: klimatyzatory kanałowe inwerterowe oraz kanałowe wysokiego, średniego i niskiego sprężu. Niezależnie od tego, jaki model wybierzemy, pamiętajmy, że można go stosować praktycznie wszędzie. Z racji swojego zaawansowania i wielkich możliwości najczęściej spotykane są w różnych obiektach użyteczności publicznej (jak gabinety lekarskie, urzędy), restauracjach, hotelach, pomieszczeniach biurowych i salach konferencyjnych.
Coraz częściej są też wybierane do domów i mieszkań, ponieważ zachwyca ich wydajność, co ma szczególnie znaczenie w przypadku wielu pomieszczeń. Klimatyzatory kanałowe są tak popularne również ze względu na swój wygląd, gdyż zamontowane w suficie lub na ścianie nie burzą wystroju wnętrz. Widoczne są tylko kratki. Równie istotne jest to, że ich praca jest nadzwyczaj cicha, co sprzyja odpoczynkowi.
Klimatyzacja kanałowa zapewnia świeże, rześkie powietrze w każdym pomieszczeniu, sprawiając, że panująca we wnętrzach temperatura jest naprawdę przyjemna. Dzięki kanałom powietrze dociera wszędzie tam, gdzie chcemy, możemy więc ją – w zależności od wielkości metrażu – rozprowadzać po całym budynku. Nie dziwi więc, że stosowana jest tam, gdzie potrzeba profesjonalnego, jakościowego systemu, który zapewni optymalne warunki w każdym miejscu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zamontować ją w mieszkaniu, ponieważ sprawuje się tak samo dobrze w różnych warunkach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS