A A+ A++

Portal Nauka o Klimacie co roku organizuje plebiscyt, w którym wyłaniani są laureaci Klimatycznej Bzdury Roku. Internauci zadecydowali, że największą bzdurę powiedziała posłanka Maria Kurowska z Suwerennej Polski. „Jeśli będzie zeroemisyjność i nie będzie CO2 w powietrzu, to zagłodzimy przyrodę, bo z czego będzie się rozwijać?”. Posłanka uważa jednak, że to ona ma rację, a o tym się kiedyś wszyscy przekonamy.

Początkiem lutego portal Nauka o Klimacie ogłosił laureatów plebiscytu Klimatyczna Bzdura Roku 2023. W głosowaniu internautów wygrała posłanka Maria Kurowska, której słowa na temat klimatu uznano za najbardziej absurdalne w ostatnim czasie. Co powiedziała parlamentarzystka? „Jeśli będzie zeroemisyjność i nie będzie CO2 w powietrzu, to zagłodzimy przyrodę, bo z czego będzie się rozwijać?”.

Portal Nauka o Klimacie tworzy zespół, w którym są m.in. prof. dr hab. Szymon Malinowski– założyciel i redaktor serwisu Naukaoklimacie.pl, fizyk atmosfery, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów oraz modelowania numerycznego procesów atmosferycznych, dyrektor Instytutu Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, prezes zarządu Fundacji Edukacji Klimatycznej, dr Aleksandra Kardaś – redaktorka naczelna serwisu Naukaoklimacie.pl, fizyczka atmosfery, popularyzatorka nauki, wiceprezeska zarządu Fundacji Edukacji Klimatycznej, dr Jakub Małecki– redaktor serwisu Naukaoklimacie.pl, glacjolog i popularyzator, dr hab. Jacek Pniewski – redaktor serwisu Naukaoklimacie.pl, fizyk, popularyzator nauki, człowiek osobliwy, członek rady Fundacji Edukacji Klimatycznej oraz Marcin Popkiewicz – założyciel i redaktor serwisu Naukaoklimacie.pl, fizyk jądrowy, przedsiębiorca, dziennikarz.

Ich celem jest szerzenie rzetelnej wiedzy naukowej w dziedzinie badań klimatu. Publikowane na portalu artykuły są weryfikowane przez członków Rady Naukowej Portalu Naukaoklimacie.pl, w skład której wchodzą wybitni naukowcy. Choć jak sami podkreślają redaktorzy portalu wciąż zdarza się im znaleźć treści będące dezinformacją na temat polityk klimatycznych. I tak w ostatnim plebiscycie na Klimatyczną Bzdurę Roku laureatką została posłanka Maria Kurowska. Internauci spośród wielu osób, które udzieliły wypowiedzi w sprawie klimatu to właśnie jej uznali za niedorzeczną.

Do słów posłanki z Suwerennej Polski odniósł się również portal naukaoklimacie.pl. – Jest to oczywista nieprawda, bo ewentualna zeroemisyjność gospodarki nie oznacza, że dwutlenek węgla zniknie z atmosfery. Oddychanie roślin i zwierząt, pożary i rozkład materii organicznej na bieżąco uzupełniają to, co jest pochłaniane w procesie fotosyntezy. Przyroda nie potrzebuje emisji z przemysłu – w końcu przez miliony lat radziła sobie bez niego. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule Szybki cykl węglowy, część 1: atmosfera i ekosystemy lądowe – napisali.

Aby posłanka więcej nie miała podobnych gaf postanowili na jej biuro poselskie przesłać podręcznik “Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu” autorstwa specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego. Publikacja dotarła do parlamentarzystki.

Co o niej sądzi? – Dostałam tę nagrodę za stwierdzenie, że w powietrzu nie zmienia się ilość dwutlenku węgla czy też nie ma on zasadniczego znaczenia na nasze życie. Oczywiście tak jest i nadal się tego zdania trzymam. W książce, którą mi przesłali i przygotowały ją osoby pracujące w tym portalu, będąca niby naukową pozycją – znalazłam informacje, że mamy koncentrację dwutlenku węgla od roku 1000 – mówiła poseł M. Kurowska. – Powiedzcie mi, od kiedy my w ogóle wiemy i znamy skład powietrza, bo przecież 1000 lat temu myśmy żyli w stanie takiego ubóstwa i warunkach, w których nauka nie była rozwinięta, więc jak można typować, że wtedy była taka ilość dwutlenku węgla w powietrzu – skomentowała. – Jeżeli ktoś z laików czyta i nie pomyśli, bo niestety czasem ludzie nie myślą, ale wierzą, więc jest przekonany, że rzeczywiście, mamy jakąś katastrofę ekologiczną. Czegoś takiego nie ma, nie jest to poparte badaniami naukowymi, również to wszystko co panowie opowiadają. Spędziłam nad tą książką trochę czasu, ponieważ chciałam coś znaleźć, co będzie potwierdzeniem tego, że nie mam racji. Nic nie znalazłam, natknęłam się natomiast na mnóstwo różnych opisów niepopartych badaniami naukowymi. Uważam, że to ja mam rację i kiedyś się wszyscy przekonamy, że dwutlenek węgla to jest gaz, który nam w ogóle nie szkodzi – dodała.

id

Napisany dnia: 21.02.2024, 10:15

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLekkoatletyczne mistrzostwa Polski do lat 20 odbędą się w Radomiu!
Następny artykułRusza 15. edycja międzynarodowych warsztatów poświęconych materiałom zaawansowanym w Ras al-Chajmie