Według badania “Kommiersantu” przeprowadzonego wśród dużych rosyjskich banków, w marcu klienci biznesowi zaczęli otwierać rachunki w juanach, a także gwałtownie zwiększać środki w chińskiej walucie, m.in. poprzez przewalutowanie dolarów i euro.
Przykładowo wielkość środków na kontach w juanach wzrosła ośmiokrotnie w Tinkoff Banku i czterokrotnie w MTS Banku. Ponadto “Kommiersant” podaje, że w “systemowo ważnym” banku w marcu co trzecie nowe konto walutowe zostało otwarte w juanach. Wciąż jednak większość transakcji biznesowych odbywa się w innych walutach.
Decyzje są związane z sankcjami wymierzonymi w rosyjskie banki po inwazji na Ukrainę, co utrudniło transfer środków. Oprócz tego przedsiębiorstwa dotknęły ograniczenia w handlu z europejskimi partnerami, więc poszukują one alternatywy.
W obliczu sankcji wiele firm uznaje, że rozliczenia w juanach są bardziej stabilne i przewidywalne – mówi przedstawiciel MTS Banku.
Jak podaje “Bloomberg”, w marcu Chiny płaciły za rosyjski węgiel w juanach. Odnotowano także zakup ropy z Rosji za juany przez prywatne firmy, podczas gdy chińskie państwowe rafinerie starają się ograniczać handel z Rosjanami ze strachu przed sankcjami.
“Kommiersant” podkreśla jednak, że to na razie niewielkie transakcje, ale firmy są gotowe na ich zwiększenie. Rosyjski Polymetal, zajmujący się wydobywaniem m.in. złota, testował rozliczanie się w juanach w 2015 roku i jest gotowy do tego powrócić.
Eksperci w rozmowie z “Kommiersantem” wskazują, że juan nie raz był już alternatywą dla dolara w przypadku krajów objętych sankcjami. Przykładowo Iran sprzedaje Pekinowi ropę za juany.
Szef Rosnieftu Igor Sieczin w 2019 roku szacował, że ropa na świecie w 90 proc. jest kupowana za dolary, a w 5 proc. za juany. Spodziewał się jednak znacznego wzrostu udziału chińskiej waluty. W sytuacji, gdy Stany Zjednoczone manipulują stopami procentowymi i nadużywają swojej pozycji w światowej gospodarce, należy ponownie zadać pytanie, czy dolar powinien być światową walutą rezerwową i handlową? – pytał wówczas.
Wicepremier Rosji Aleksander Nowak przekazał, że rosyjski rząd rozważa możliwość sprzedaży surowców energetycznych za juany w ramach umowy z chińskimi władzami. Pod koniec marca chińskie MSZ poinformowało, że władze zezwalają na przejście na płatności w rublach lub juanach przy zakupie energii.
Federacja Rosyjska omawia także z indyjskimi firmami możliwość rozliczania się w rublach i rupiach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS