A A+ A++

Kleszcze ruszyły na żer. Połóż na trawniku. Momentalnie wyjdą z ukrycia

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Adrianna Trusiuk

20.09.2024 10:01, aktual.: 20.09.2024 11:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wrzesień i październik to drugi szczyt aktywności kleszczy. Jeśli chcesz sprawdzić, czy pojawiły się w twoim ogrodzie, przeprowadź prosty test. Potrzebujesz tylko jednej rzeczy, którą pewnie masz już w domu.

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które żywią się krwią ptaków i ssaków. Choć samo ukąszenie nie jest bolesne, może być naprawdę niebezpieczne. Przenoszą wiele groźnych chorób, takie jak babeszjoza, borelioza czy mykoplazmoza. Każda z nich zagraża zdrowiu, a nawet życiu.

Najwyższą aktywność kleszczy odnotowuje się na przełomie maja i czerwca, a także we wrześniu i październiku. Jak się przed nimi uchronić? Poznaj prosty sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czytaj także: Niezwłocznie po spacerze sprawdź to miejsce. Kleszcze je uwielbiają

Rozłóż w ogrodzie. Wykryjesz wszystkie kleszcze

Kleszcze są tak małe, że trudno zauważyć je gołym okiem. Ukrywają się zarówno w trawie, jak i na niskich drzewach oraz krzewach. Ogrody stanowią dla nich idealne siedlisko. Jeśli chcesz upewnić się, że nie ma ich na twojej działce, wykonaj prosty test. Wystarczy jedynie biały ręcznik frotté – materiał ma kluczowe znaczenie, gdyż mikrowłókna skutecznie “ściągają” kleszcze z powierzchni roślin.

Trwa głosowanie w plebiscycie #Wszechmocne. Kliknij w baner poniżej, by oddać głos na swoją Wszechmocną!

Wszechmocne © WP

Sam test jest bardzo łatwy do wykonania. Wystarczy nawinąć biały ręcznik na kij od mopa i przesuwać nim po trawniku, drzewach oraz krzewach. Jeżeli na ręczniku pojawią się kleszcze, będzie to oznaczało ich obecność w ogrodzie. To ważna informacja, która pozwala na szybkie podjęcie działań profilaktycznych.

Co odstrasza kleszcze?

Kleszcze mają słaby wzrok, ale za to niezwykle czuły węch. Potrafią wyczuć obecność człowieka z dużej odległości. Tak jak inne pajęczaki, są wrażliwe na zapachy. Niektóre je przyciągają, podczas gdy inne odstraszają.

Kleszcze nie znoszą aromatu roślin, takich jak: wrotycz, lawenda, kocimiętka oraz rozmaryn. Warto zasadzić je w swoim ogrodzie. Jeśli nie masz takiej możliwości, przygotuj prosty oprysk na bazie naturalnych olejków eterycznych z goździków, mięty lub lawendy. Spryskując nim rośliny i ubrania, dodatkowo zabezpieczysz się przed atakiem pajęczaków.

Czytaj także: Pamiętaj, gdy kleszcz ugryzie w czasie pracy. Mało znany przepis

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekordowe 32 tony: Zambrów pokazał, jak pomagać
Następny artykułSpektakularny sukces polskiego filmu. Zgromadził ponad 40 mln widzów