A A+ A++

Kleszcze są pasożytami, które budzą strach, szczególnie w związku z ryzykiem zakażenia boreliozą. Niestety, ich aktywność właśnie się rozpoczyna i może potrwać nawet do listopada.

 

Przekaż 1% PODATKU - GORLICKA baza 1% - KLIKNIJ

Gdzie możemy je spotkać?

Na kleszcze możemy natrafić wszędzie, ale najczęściej występują w  lasach liściastych na krzewach, krzewinkach i w trawach. Nie brakuje ich w parkach, na pastwiskach, a nawet w trawnikach miejskich. Kleszcze wybierają takie lokalizacje, z których potencjalny żywiciel może je łatwo na siebie strącić. Same nie skaczą, „atakując” nas, ale wykorzystują okazję, kiedy strącamy je w czasie spacerów. 

Niestety, w ostatnich latach spotykamy je coraz częściej ze względu na ciepłe, wilgotne zimy i brak naturalnych wrogów, drapieżników, które pozwalałyby zwalczać ich populację.

Jak ochronić się przed kleszczami?

Wiedząc gdzie bytują i jak atakują, możemy łatwiej zapobiegać atakom kleszczy. Przede wszystkim, jeśli planujemy wycieczkę w teren, który może być ich siedliskiem warto założyć odpowiednie ubranie, które będzie pierwszą, fizyczną barierą dla kleszcza. Długie spodnie, wyższe buty, nakrycie głowy oraz bluzy z długimi rękawami to podstawa. Coraz łatwiej dostępne są też różne środki chemiczne, repellenty, czyli kremy, spraye czy inne wyroby farmaceutyczne, które pozwolą skutecznie zniechęcić kleszcze do kontaktu z nami.

Po każdym spacerze pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu swojego ciała, jak i ciała swojego czworonożnego pupila, jeśli był na spacerze razem z nami. Samego ugryzienia możemy w ogóle nie poczuć, ponieważ ślina kleszcza zawiera substancje znieczulające. Intruza możemy najczęściej znaleźć tam, gdzie skóra jest cieńsza, tj. na skórze głowy, za uszami, a także pod pachami i w pachwinach.

Dopadł mnie! Co dalej?

Jeśli w czasie spaceru złapaliśmy kleszcza, nie panikujmy. Przede wszystkim zadbajmy o jego usunięcie. Możemy go bezpiecznie usunąć sami, np. pęsetą. W aptekach dostaniemy także specjalne pompki próżniowe, które ułatwią procedurę. Nie wolno próbować go wykręcać, w żadnym wypadku smarować kremami, masłem itp. Miejsce po ukąszeniu należy od razu odkazić.

Jak zaleca KRUS:

Jeśli kleszcz tkwi głęboko w ciele, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza. Każda mijająca godzina zwiększa ryzyko zachorowania nie tylko na boreliozę, ale także na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Zazwyczaj w miejscu ukąszenia przez kleszcza, pojawia s … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSoboń: umowa społeczna w górnictwie jest niemal dopięta
Następny artykułHorała o Polakach nienoszących maseczek: Polska dusza i umiłowanie wolności czasem graniczące z anarchizmem