A A+ A++

Kleszcze nie lubią tej grupy krwi. Nie będą się zbliżać

Jakiej grupy krwi nie lubią kleszcze?

Jakiej grupy krwi nie lubią kleszcze?

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

PŻm

11.07.2024 19:57, aktual.: 11.07.2024 21:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W sieci krąży wiele teorii na temat kleszczy. Naukowcom w końcu udało się jednak ustalić, dlaczego niektórzy z nas są znacznie mniej narażeni na kontakt z tymi groźnymi pajęczakami. Odpowiedź znaleźli w grupie krwi.

Walka z kleszczami trwa obecnie przez cały rok. Co więcej, spotykamy je już nie tylko w lasach, ale również w wielkich aglomeracjach miejskich, a nawet ogrodach. Nic więc dziwnego, że naukowcy z Uniwersytetu Masaryka postanowili wziąć pod lupę ich preferencje żywieniowe. Kto może czuć się nieco bezpieczniej? Badacze nie mają w tej kwestii najmniejszych wątpliwości.

Kleszcze unikają ludzi z konkretną grupą krwi

Kleszcze nie tylko żywią się krwią swojej ofiary, ale również mogą zarazić ją groźnymi chorobami, takimi jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Właśnie dlatego za wszelką ceną staramy się uniknąć spotkania ich na swojej drodze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tym celu stosujemy różnego rodzaju specyfiki, zakrywamy ciało, a po powrocie do domu dokładnie sprawdzamy, czy pajęczaj nie zdążył przypadkiem zaatakować. Niestety jego ugryzienie często jest dla nas bezbolesne, dlatego jeszcze trudniej jest szybko na nie zareagować.

Wiele osób dziwi się, dlaczego niektórzy są znacznie bardziej narażeni na ugryzienie kleszcza, a inni mniej. Czescy naukowcy z Uniwersytetu Masaryka znają już odpowiedź. Ich zdaniem klucz tkwi w naszej krwi. W czasopiśmie “Nowości” eksperci zdradzili, że szczególnie nie lubią oni osób z grupą B, bowiem w przeprowadzonym przez nich eksperymencie to właśnie tę grupę wybrało zaledwie 15 proc. badanych przez nich stworzeń.

Czytaj też: Spryskaj tym ogród. Zapomnisz, jak wyglądają kleszcze

Domowe sposoby na kleszcze

Kleszcze mają bardzo czuły węch i to właśnie dzięki niemu są w stanie namierzać swoje ofiary. Mając tę wiedzę, warto ją wykorzystać . 

Nie od dziś wiadomo, że kleszcze nie lubią mocnych i drażniących zapachów. Właśnie dlatego wiele osób przed wyjściem na spacer lub do lasu sięga po olejki eteryczne, a w szczególności po lawendę, która jest dla pajęczaków niezwykle drażniąca.

Czytaj też: Pij codziennie. Kleszcze nawet się nie zbliżą

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWimbledon: Paolini pokonuje Vekic w najdłuższym półfinale w historii
Następny artykułПалітзняволеную Паліну Шарэнду-Панасюк зноў прывезлі на экспертызу ў Навінкі