A A+ A++

Kleszcze przyciąga przede wszystkim ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę. Jeśli towarzyszyły nam zwierzęta, również warto sprawdzić, czy kleszcz nie wbił się w ich skórę lub czy nie spaceruje po sierści. Jeśli się nie wbił, ze zwierzęcia bardzo łatwo może przedostać się na nas. 

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Kleszcze z Afryki dotarły do Polski. Są gigantyczne i niebezpieczne 

Jak podaje Onet, kleszcze wędrowne z Afryki, znane również jako kleszcze z gatunku Hyalomma, zostały zaobserwowane w Polsce, a dokładniej na Dolnym Śląsku. Eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w rozmowie z TVP3 Wrocław, twierdzą, że przedostały się do naszego kraju jako “pasażerowie na gapę” z powracającymi ptakami wędrownymi. Kleszcze afrykańskie są znacznie większe od naszych i roznoszą śmiertelne choroby takie jak gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF) oraz bakterie zwane riketsjami. 

Jak rozpoznać kleszcze z Afryki? Dokładnie się im przyjrzyj 

Kleszcze z Afryki są większe niż kleszcze z Polski. Mogą osiągać wielkość aż do ośmiu milimetrów. Wyróżniają się też prążkowanymi odnóżami z paskami w kolorze kości słoniowej. Mogą mieć zróżnicowaną barwę – możemy trafić na kleszcze w odcieniach od rudobrązowego do prawie czarnego. 

Jak ochronić się przed kleszczami? Zapomnij o czarnym kolorze 

Kleszcze często można znaleźć w obrębie skóry głowy, pachwin, karku, pod pachami lub kolanami. Jeśli więc wybieramy się do lasu, warto w miarę możliwości zrezygnować z krótkich spodenek i bluzek na ramiączkach, a postawić na długie rękawy i nogawki. Wbrew powszechnym przekonaniom warto wybierać też ubrania w jaskrawym kolorze, a nie czarne, by z łatwością zauważyć spacerującego po ubraniu kleszcza. Ważne jest też stosowanie specyfików przeciwko kleszczom.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOficjalnie: Marek Papszun ma nowy klub
Następny artykułPełnia kwiatowego Księżyca już wkrótce. Możemy odczuć ją mocniej niż zwykle