A A+ A++

Klauzule waloryzacyjne, inaczej inflacyjne na razie wprowadzane są głównie przez  operatorów telekomunikacyjnych. Eksperci przewidują jednak, że przez galopującą inflację, już wkrótce pojawią się w umowach najmu mieszkań, a nawet umowach o pracę.  O co chodzi? Wyjaśniamy. 

Klauzula waloryzacyjna. Czym jest i o co w niej chodzi? Uważaj na pieniądze

– Zarówno przy umowie na czas określony, jak i nieokreślony, możemy zmienić warunki umowne, jeśli: (…) średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług ogłaszany przez Główny Urząd Statystyczny, wykaże zmianę cen o co najmniej 3,5 proc. w stosunku do poprzedniego roku – można przeczytać w takiej klauzuli jednego z operatorów telekomunikacyjnych.

– Pomarańczowy operator zastrzega, że w takiej sytuacji może podnieść cenę świadczonych usług o równowartość tego wskaźnika. Jeśli z kolei pojawiłaby się deflacja i ceny spadałaby w tempie przynajmniej 3,5 proc., operator może zdecydować się na ich obniżenie – informuje na stronach Business Insider.

Czy klauzula waloryzacyjna w umowach jest zgodna z prawem?

Okazuje się jednak, że wprowadzaniu takich umów przygląda się uważnie Urząd Komunikacji Elektronicznej, który odpowiada za regulowanie rynków telekomów. UKE pod koniec lipca,  zapowiedział postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. 

Podobnie  jak UKE do sprawy klauzuli waloryzacyjnej podchodzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

– Zwróciliśmy się do przedsiębiorców telekomunikacyjnych o udzielenie informacji w kwestii wprowadzanych klauzul waloryzacyjnych. Jesteśmy również w tej sprawie w kontakcie z UKE, będącym organem regulacyjnym w zakresie działalności telekomunikacyjnej. Konsumentom radzimy przede wszystkim dokładne zapoznawanie się z przedkładanymi im do podpisu warunkami umów. W ten sposób można uniknąć ewentualnych przykrych konsekwencji

– poinformowała Business Insider Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowa UOKiK. Równocześnie przyznała, że co do zasady stosowanie klauzul waloryzacyjnych jest legalne, choć muszą one spełniać kilka warunków. Przede wszystkim “muszą być jasne i precyzyjne” – czytamy w portalu. 

Kiedy klauzula waloryzacyjna jest niezgodna z prawem? O tym musisz wiedzieć konsumencie

– Nie każda zmiana umowy jest dopuszczalna, ale jeżeli w czasie trwania umowy możliwa jest zmiana ceny, konsument powinien już na etapie zawierania umowy wiedzieć, jak cena ta może się kształtować i w jakich sytuacjach może ulec zmianie. Postanowienia umów muszą być zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta – zaznaczyła w rozmowie z BI Małgorzata Cieloch.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDmą już 110 lat! Takich urodzin orkiestry dętej jeszcze u nas nie było
Następny artykułApple wraca do pracy hybrydowej – 3 dni z biura od września