A A+ A++

Klasterowy ból odczuwany jest w okolicy oka i skroni, zwykle po jednej stronie. Jest dokuczliwy i często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Występuje okresowo i w terminologii medycznej określany jest jako napadowy – ma tendencję do systematycznego nawracania.

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy (czyli kumulujący się) ból głowy funkcjonuje również pod nazwą bólu głowy Hortona. Charakteryzuje go napadowy charakter i powtarzalność. Ból odczuwany jest w okolicy oczodołu i skroni po jednej stronie. Pacjenci określają go jako bardzo silny i utrudniający (a nawet uniemożliwiający) normalne funkcjonowanie. Zdarza się, że ból rozlewa się również na policzek i szczękę. Spośród innych dolegliwości bólowych klasterowe bóle głowy wyróżnia krótki czas trwania napadu – od kilku do kilkudziesięciu minut, ale bardzo duża powtarzalność. Zdarza się, że chorzy wskazują, że napady powtarzają się w ciągu dnia kilkukrotnie.

Klasterowym bólom głowy towarzyszą tzw. objawy wegetatywne, zlokalizowane po tej samej stronie. W trakcie napadu oko zaczyna łzawić i jest wyraźnie zaczerwienione. Cierpiące na niego osoby wskazują również na wodnistą wydzielinę z nosa i pot na twarzy. Przyczyny klasterowego bólu głowy nadal nie są do końca poznane. Specjaliści wskazują, że pojawia się dopiero około 30. roku życia i może mieć charakter neurologiczny.

Co na klasterowy ból głowy?

Dolegliwości bólowe okolicy skroni skutecznie niwelują leki przeciwbólowe, szczególnie z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ, które dostępne są bez recepty. Warto jednak mieć na uwadze specyficzny charakter bólu głowy Hortona i jego krótki czas trwania. Jeśli decydujemy się na zażycie tabletki, dobrze jest wybrać te o szybkim czasie działania, np. w formie rozpuszczalnego w wodzie granulatu. Jeśli dolegliwości trwają od kilku do kilkunastu minut, klasyczne leki przeciwbólowe nie będą miały zastosowania, ponieważ zawarte w nich substancje czynne nie zdążą się aktywować. Przy bardzo dotkliwych napadach leki dostępne bez recepty również nie gwarantują złagodzenia dolegliwości. Skuteczny jest natomiast sumatryptan, ale należy go podawać podskórnie. W terapii stosuje się też czysty tlen. Ponieważ klasterowy ból głowy może wymagać przewlekłego leczenia, w terapii stosuje się doustnie, m.in.: werapamil, ergotaminę czy kwas walproinowy.

Natomiast w trakcie samego ataku warto udać się do zaciemnionego i przewietrzonego pomieszczenia, ponieważ nadmiar rażącego światła może nasilać atak. Nasilenie bólu zmniejszają też chłodne okłady na skronie, a także picie chłodnej wody. Po ataku warto udać się na krótki spacer, aby dotlenić organizm. Jako domowe sposoby w walce z nawracającymi bólami głowy wskazuje się też ciepłe kąpiele, aromaterapię i akupresurę, która działa na ciało rozluźniająco. W trakcie masażu należy uciskać bolące miejsce i masować okrężnymi ruchami.

Przy klasterowych bólach głowy ważna jest znajomość własnego organizmu i tego, co niweluje ból, ponieważ częstotliwość występowania ataków, a także ich intensywność jest sprawą bardzo indywidualną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkraina w Unii Europejskiej? Michel: Odbędzie się debata
Następny artykułPowiat Wschowski solidarny z Ukrainą