Choć Olimpia przegrała 1-10, to jej piłkarze nie rozpaczali. Wysoka porażka nie odebrała im radości z gry, a po meczu z uśmiechami sobie dziękowali. (fot. Tomasz Chabior)

KS Skarbimierz wywalczył cenny punkt w meczu z inną drużyną ze strefy spadkowej i wciąż ma duże szanse na pozostanie w klasie okręgowej. Natomiast Olimpia Lewin Brzeski musiała uznać wyższość lidera, z którym przegrała… 1-10! Co jeszcze wydarzyło się w 19. kolejce klasy okręgowej gr. I, którą rozegrano w miniony weekend?

Na szczęście słabsza pierwsza połowa w wykonaniu KS-u Skarbimierz nie sprawiła, że zespół wrócił z Kolonowskiego bez punktów. Choć do przerwy podopieczni Tomasza Kamińskiego przegrywali 0-1, to w drugiej połowie podnieśli się i zadali cios na wagę cennego punktu. Gola na 1-1, który zamknął wynik spotkania, zdobył Jakub Rabanda.

Oczywiście mogło być lepiej, bo gdyby KS Skarbimierz ograł Unię Kolonowskie, to do bezpiecznego 12. miejsca traciłby już nie 6, tylko 4 punkty. Był to także mecz o podwójną stawkę, w końcu Unia zajmuje 15., a KS 16. miejsce i oba zespoły dzielą tylko 3 „oczka”.

Oprócz Unii i KS-u w strefie spadkowej znajdują się też zespoły z Chrząstowic, Bierdzan, Praszki i Smarchowic Śląskich. Żaden z nich, łącznie z reprezentantami Skarbimierza i Kolonowskiego, nie jest jeszcze przegranym. W dodatku różnica pomiędzy niezagrożonym 8. miejscem a pierwszą zagrożoną spadkiem 13. pozycją to tylko 4 punkty. Ścisk na tych pozycjach oraz w samej czerwonej strefie jest duży, dlatego wiosenna walka o utrzymanie może przynieść wiele niespodzianek.

Wśród zespołów od 8. do 13. lokaty znajduje się Olimpia Lewin Brzeski, która jest obecnie dziewiąta. Niestety, jej przewaga nad strefą spadkową zmalała do 2 punktów i lewinianie nie mogą czuć się bezpieczni. Szczególnie, że w rundzie wiosennej stracili już 14 goli, a razem z zaległą jesienną kolejką, którą odrabiano 5 marca, aż 22 bramki, a to tylko trzy mecze.

6-0 do przerwy i 10-1 po ostatnim gwizdku mówi samo za siebie. Należy jednak pamiętać, że Olimpia jest świeżo po przebudowie i dopiero nabiera doświadczenia. Wielu jej piłkarzy jeszcze w zeszłym roku reprezentowało grające w klasie B rezerwy klubu. Drużyna została jednak wycofana, a zawodnicy wiosną trafili do pierwszej ekipy, której obecnie stanowią trzon.

Nie można się więc dziwić, że jedyna niepokonana w pucharach i lidze drużyna na Opolszczyźnie ograła ich 10-1. W dodatku Start Jełowa, który jest zasłużonym liderem, grał u siebie. Olimpia została srogo zgromiona, ale z boiska schodziła zadowolona, zdobyła przecież pierwszego w roku gola. Autorem tego honorowego trafienia został Paweł Buśko. Zresztą na tym szczeblu gra powinna cieszyć, a nie smucić.

Oprócz tych dwóch meczów, w ramach 19. kolejki odbyło się też siedem innych: LZS Kuniów – LZS Ligota Turawska (2-0), Iprime Bogacica – Start Namysłów (4-0), Piomar Tarnów-Przywory – Śląsk Łubniany (0-4), Rajfel Krasiejów – Naprzód Jemielnica (1-3), Żubry Smarchowice Śląskie – LZS Mechnice (1-1), Sokoły Bierdzany – Orzeł Źlinice 0-3) oraz 1. FC Chronstau-Chrząstowice – Motor Praszka (1-0).

W najbliższy weekend, 26 i 27 marca, zespoły z „okręgówki” rozegrają już 20. kolejkę w sezonie. Kibice zobaczą następujące pojedynki: Olimpia Lewin Brzeski – 1. FC Chronstau-Chrząstowice KS Skarbimierz – Sokoły Bierdzany, Motor Praszka – Unia Kolonowskie, Orzeł Źlinice – Żubry Smarchowice Śląskie, LZS Mechnice – Rajfel Krasiejów, Naprzód Jemielnica – Piomar Tarnów-Przywory, Śląsk Łubniany – Iprime Bogacica, Start Namysłów – LZS Kuniów i LZS Ligota Turawska – Start Jełowa.