Dzisiaj, 10 marca (19:49)
Rosjanie użyli aż sześciu pocisków hipersonicznych Kindżał, które spadły m.in. na Kijów. Ukraińska obrona przeciwpowietrzna nie ma na razie środków, aby zestrzelić te rakiety. Kindżały to jedne z najnowszych systemów rakietowych w rosyjskim arsenale mogące lecieć z prędkością nawet 12 tys. km/h.
- Rosja używa w Ukrainie pocisków Kindżał już od marca 2022 roku. Po raz pierwszy jednak wykorzystała je na wielką skalę.
- Kindżał został zaprezentowany światu w marcu 2018 roku. Jest jedną z najnowszych superbroni rosyjskiego arsenału.
- To odpalany w locie pocisk balistyczny (ALBM), z napędem rakietowym, powstały na bazie innych pocisków – Iskander-M. Transportować mogą go dwa rosyjskie samoloty: myśliwiec Mig-31K oraz bombowiec Tu-22M3.
- Rosyjski pocisk Kindżał może osiągać prędkość 12 tys. km/h, stanowiąc wręcz nieuchwytny cel dla ukraińskiej obrony.
W czwartek Rosja przeprowadziła największy atak rakietowy od 2023 roku. Wśród 81 rakiet, było aż sześć Kh-47M2 Kindżał, co potwierdzają zarówno władze ukraińskie, jak i rosyjskie. Ukraińscy wojskowi wskazują, że tak masowe użycie tej broni w połączeniu z innymi rodzajami rakiet, jak Ch-22 czy Ch-101 jest czymś niespotykanym.
Do tej pory Rosjanie używali tej broni pojedynczo, w precyzyjnych atakach na konkretne obiekty. Wykorzystanie pocisków Kindżał do masowych ataków jest taktyką trudną do zwalczenia. Ukraina nie posiada obecnie systemów przeciwpowietrznych, które mogłyby zestrzelić pocisk Kindżał, co pokazał ten atak.
Kh-47M2 Kindżał (tłum. sztylet) po raz pierwszy zaprezentował światu Władimir Putin podczas przemówienia 1 marca 2018 roku. Mimo trudności w pozyskiwaniu informacji Zachód oszacował ogólną charakterystykę nowego pocisku hipersonicznego Rosji.
Najprawdopodobniej powstał on na bazie pocisku balistycznego Iskander-M, jako próba stworzenia nowej rakiety powietrze-ziemia. Zdradza to bardzo podobny wygląd obu pocisków. Ze względu na odpalanie w locie, Kindżał posiada także specjalne modyfikacje mające przystosować go do osiągania ogromnych prędkości. Ma mieć zasięg maksymalny 2 tys. kilometrów (3 jeśli jest transportowany przez bombowiec Tu-22M3) i masę ładunku wybuchowego w granicach 500 kilogramów.
Prędkość jest najważniejszą cechą tej broni. Według rosyjskich raportów Kindżał po starcie błyskawicznie osiąga prędkość Mach 4 (4,9 tys. km/h) i opadając z wysokości kilku kilometrów na niespełna kilkadziesiąt metrów, może przyspieszyć do poziomu Mach 10 (12,3 tys. km/h). Zachodnie raporty ograniczają maksymalną prędkość do granicy Mach 8 (ok. 10 tys. km/h … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS