Na przystankach i billboardach pojawiły się plakaty ze zdjęciami mieszkańców i ich ukraińskich gości. Według szacunków, w gminie została połowa uchodźców, którzy przyjechali tam po wybuchu wojny.
“Cały czas im pomagamy” – zapewnia wójt Czerwonaka, Marcin Wojtkowiak.
Od samego początku mieliśmy zatrudnione trzy osoby, które znały język ukraiński, więc ta obsługa osób z Ukrainy była bardzo płynna i bardzo dobra. To utrzymaliśmy i teraz jest w tygodniu przynajmniej jeden dzień dyżuru. Mamy także szeroką ofertę adresowaną nie tylko do osób z Ukrainy. To są zajęcia, które mają integrować przede wszystkim młodzież z Ukrainy, czy to kluby sportowe, czy zajęcia w świetlicach, czy zajęcia przy szkołach
– mówi wójt.
Informacje o warsztatach i spotkaniach dla uchodźców w gminnej bibliotece czy innych miejscach można znaleźć na stronie internetowej Czerwonaka.
Na pomoc dla Charkowa będą przeznaczone pieniądze ze sprzedaży biletów na koncert organizowany przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. 11 września na zamkowym dziedzińcu wystąpi ukraiński aktor i piosenkarz, Sergiy Babkin.
“Wyjdzie na scenę dla swoich rodaków” – mówi Anna Szamotuła z CK Zamek.
Koncert “Razem dla Ukrainy”, podczas którego wystąpi Sergiy Babkin, znany z zespołu 5’nizza. O 19:30 na Dziedzińcu Zamkowym, który w czasie lata jest naszą główną przestrzenią koncertową, usłyszymy repertuar solowy artysty, ale też znane utwory zespołu, w tym Soldat. Dochody ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na pomoc w Charkowie
– mówi Anna Szamotuła.
Jak dodaje, Sergiy Babkin prosi o pomoc dla Ukrainy, ale też zachęca by być i zaśpiewać razem z nim. Bilety kosztują 100 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Centrum Kultury Zamek.
Organizatorzy 14. Multi.Art Festiwalu w Kaliszu chcą wspólnie z obywatelami Ukrainy popłynąć kajakami. Takie spływy organizowane są co roku, ale ta edycja będzie poświęcona uchodźcom, którzy schronili się w Kaliszu przed wojną.
“Kalisz z perspektywy rzeki wygląda bardzo atrakcyjnie i chcemy pokazać to miasto jako otwarte i gościnne” – mówi Natalia Czarcińska ze stowarzyszenia Multi.Art:
To już tradycyjne wydarzenie w ramach Multi.Art Festiwal, tym razem skierowane przede wszystkim do społeczności ukraińskiej, dlatego, że chcemy pokazać miasto ze strony rzeki. Chcemy opowiedzieć o tym mieście, o architekturze, o historii, ale właśnie z perspektywy wody, z perspektywy łódki i ten spływ tradycyjnie robimy ze Stowarzyszeniem Polacy dookoła świata
– dodaje Natalia Czarcińska.
Spływ dla rodzin ukraińskich odbędzie się w ostatni dzień festiwalu, czyli w sobotę 3 września. Obowiązują na niego zapisy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS